Do muzeum z nosidełkiem

Zajęcia przeznaczone dla rodziców przebywających na urlopach macierzyńskich i tacierzyńskich. Zapraszamy do zaprzyjaźnienia się z Muzeum Warszawskiej Pragi, a co za tym idzie zakochania się w prawobrzeżnej Warszawie. Comiesięczne spotkania, na które dorośli przychodzą wraz z dziećmi zaowocować mogą we współtworzenie wygodnej przestrzeni dla rodzin nie tylko w  muzeum.  Uczestnicy spotkań zapoznają się również z historią i tradycjami dzielnicy i wraz z zespołem muzealnym roztrząsać będą palące lokalne tematy.

Muzeum Warszawskiej Pragi jest przyjaznym miejscem do przebywania z małymi dziećmi. Budynek wyposażony jest w przestronną windę, łazienkę z przewijakiem oraz salę warsztatową z miękkim dywanem. Na terenie placówki jest również restauracja oraz księgarnia z warszawskimi książkami, gdzie można znaleźć również pozycje dla najmłodszych.

Zajęcia trwają około 60 minut, rozpoczynają się o 10:30. Koszt udziału w zajęciach: 10 zł.

14, 15 marca
#muzeumpragi, Start

Pierwsze spotkanie w muzeum będzie okazją do zapoznania się z muzeum, jego infrastrukturą, a także z pozostałymi uczestnikami spotkań z nosidełkiem. Przekonamy się, jak szerokie możliwości mają rodzice chcący spędzać swój wolny czas podczas urlopów macierzyńskiego i tacierzyńskiego w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Spotkanie prowadzi: Katarzyna Szumlas

18, 19 kwietnia
Wyjątkowe eksponaty

Poznawanie historii Pragi przez pryzmat najważniejszych i najciekawszych eksponatów muzealnych będzie punktem wyjścia do rozmowy o miejscu i roli osady, miasta, w końcu dzielnicy Warszawy, która do dziś zachowała swój niezależny charakter.  Będzie to również okazja do odpowiedzi na pytania; gdzie szukać żony najsłynniejszego praskiego aptekarza oraz gdzie znajduje się najstarszy prawobrzeżny zabytek.

Spotkanie prowadzi: Anna Wigura

16, 17 maja
Moda na rzemiosło

Spotkanie świata mody z tradycyjnym rzemiosłem możliwe jest tylko na Pradze. Wszystko to, dzięki aktywnej współpracy studentów kierunków artystycznych oraz warszawskich mistrzów rzemiosła prowadzących zakłady na prawym brzegu Wisły.  Taka współpraca od trzech lat inicjowana jest przez Muzeum Warszawskiej Pragi. Podczas majowego spotkania autorka cyklu Rzemieślnicy zaprezentuje modne rezultaty tej działalności.

Spotkanie prowadzi: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik

6,7  czerwca
Znaki na ziemi. Znaki na niebie

Istotnymi miejscami w  Muzeum Warszawskiej Pragi są dawne modlitewnie żydowskie odkryte na nowo w latach 90. XX wieku i po pracach konserwatorskich udostępnione publiczności. Zachowała się w nich unikatowa polichromia. Charakterystycznym motywem dekoracyjnym w sztuce judaistycznej, który można prześledzić w modlitewniach są znaki zodiaku. Tematem przewodnim spotkania będą nieoczekiwane związki astrologii i religii.

Spotkanie prowadzi: Jolanta Wiśniewska

19, 20 września
Fenomen praskich kapliczek

Ukryte wewnątrz podwórek na Białostockiej, Brzeskiej czy Targowej figury Matki Boskiej były niemymi świadkami wielu przejmujących historii. Odpowiedź na pytanie, w  jakich okolicznościach powstawały sławne praskie kapliczki jest kluczem do poznania sąsiedzkich losów ostatniego stulecia. Podwórkowe kapliczki należą nie tylko do historii lokalnej. Ich skromna obecność w przestrzeni miejskiej ilustruje procesy przemian zachodzących w całym kraju.

Spotkanie prowadzi: Patrycja Labus-Sidor

17, 18 października
Fotograficzne pejzaże

W jaki sposób możemy czytać stare zdjęcia? Artyści, rzemieślnicy, amatorzy – to oni utrwalili na zdjęciach najbardziej dynamiczne przemiany prawobrzeżnej Warszawy.  Na ekspozycji poświęconej historii Pragi zobaczyć można, jak zmieniały się techniki fotograficzne, a także tematy, jakimi interesowali się fotograficy. Porównując zdjęcia pejzażowe, uliczne, reporterskie zaznajomimy się, z tym czym wyróżniały się efekty pracy najbardziej znanych fotografów XIX i XX wieku.

Spotkania prowadzi: Adam Lisiecki

14, 15 listopada
W muzeum jak w bajce

Listopadowe spotkanie będzie okazją do prześledzenia narracji muzeum. Sposób czytania miasta, zaprezentowany w trzech kamienicach ma swoją fabułę oraz bohaterów. Pytanie o to jak dobrać i przygotować literaturę, tak żeby była ciekawa i przystępna dla dzieci będzie punktem wyjścia. W swobodnej atmosferze porozmawiamy również o pozytywnych nawykach spędzania twórczo wolnego czasu, wpływie rytuału czytania na harmonijny rozwój  i artystyczną wrażliwość dziecka, rozkwit jego inwencji, wyobraźni i pasji.

Spotkanie prowadzi: Karolina Jusińska

10, 11  grudnia
Usłyszeć Pragę

Rozpoznawanie charakteru dzielnicy może odbywać się również w sferze audialnej. Zaskakujące jest to, co słychać na Pradze wieczorową porą. Te same ulice i zakątki zupełnie inaczej brzmią o świcie. Wsłuchanie się w przestrzeń miasta wymaga również wysłuchania się w opowieści prażan. Będzie to możliwe dzięki rejestracji w programie Archiwum Historii Mówionej.

Spotkanie prowadzi: Anna Mizikowska

17,18 stycznia
Co nowego na Pradze?

Warto dyskutować o tym, czy przeobrażenia miejskie w swojej jakości odpowiadają potrzebom mieszkańców Pragi. Dawne hale fabryczne zmieniają się w lofty, supermarkety i biurowce. Dworzec staje się centrum handlowym, a drzewa przy ulicy Targowej uznane zostają za niebezpieczne. Czy mamy wpływ na różnorodne koncepcje urbanistyczne kształtujące przestrzeń, w której żyjemy?

Spotkania prowadzi: Ewa Kalnoj-Ziajkowska

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013

finansowanie