sob., 11.07.2020
11:00–12:00
Warsztaty
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp bezpłatny
Zielone Rzemiosło: Mokasyny Pani Cecylii – warsztat szycia butów | ONLINE
Profil Facebook Muzeum Warszawskiej Pragi
czas trwania: ok. 40-60 minut
Warsztat, na którym własnoręcznie od podstaw uszyjemy miękkie mokasyny typu „indianka”. Inspiracją do projektu butów jest zestaw, którego użyczyła nam Pani Cecylia, uczestniczka warsztatów w Pracowni Rzemieślniczej w 2019 roku.
Przygotowaliśmy wyjściowe wykroje w rozmiarze 38. Pomocna będzie własna wkładka do buta, która posłuży za wzór do skonstruowania spodu.
Warsztat wymaga użycia specjalistycznych narzędzi – noża do skóry, młotka i okrągłego wybijaka do otworów o średnicy 3 mm. Zachęcamy aby wcześniej, przed transmisją warsztatu przygotować sobie materiały – wydrukować wykrój i na jego podstawie wyciąć skórę na mokasyny i wybić w niej otwory. Jeśli nie masz dostępu do tych narzędzi możesz:
– poprosić o pomoc w swoim lokalnym warsztacie szewskim czy kaletniczym – sprawdź najbliższy na mapie rzemieślników: http://www.rzemieslnicy.waw.pl/
– skontaktować się z warsztatem kaletniczym Stroppa, który mieści się na Powiślu, ul. Tamka 40 pon. – pt. w godz. 11 – 18 email: contact@stroppa.pl i tel. 668 274 206, gdzie skorzystasz z narzędzi za symboliczną opłatą
– umówić się z kuratorką Pracowni Rzemieślniczej, która na miejscu w Muzeum udostępni narzędzia, kontakt: katarzyna.chudynska-szuchnik@muzeumwarszawy.pl
Przed warsztatem przygotuj:
>wydruk wykrojów w formacie A4
>skórę/eko skórę 50x60cm o grubości 2mm
>4 sznurowadła/rzemień o średnicy ok 2 lub 3mm o długości 75 cm
>okrągły wybijak do skóry o średnicy 3mm
>młotek
>nóż do skóry
>nożyczki
>pianka eva lub sztywniejsza skóra lub np. guma podeszwowa na wkładkę buta o grubości 3 lub 4mm ok 25x25cm
>klej kauczkowy lub inny klej szewski.
Cykl Zielone rzemiosło promuje zrównoważone projektowanie dla prototypowania i poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych i materiałowych. To autorski program Eweliny Czaplickiej Ruduchy.
Na warsztaty zapraszamy projektantów, studentów szkół artystycznych, młodzież szkół ponadpodstawowych, pasjonatów, ludzi nowej fali rzemiosła, osoby szukające innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań.
Warsztat odbywa się w ramach Pracowni Rzemieślniczej wyposażonej w narzędzia i maszyny pozyskane od warszawskich wytwórców w celu popularyzacji i transferu rzemiosła. Program Pracowni w 2020 roku realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.