Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 08.08.2020
11:00–12:00


Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp bezpłatny

Zielone Rzemiosło: Tkanie myjek z włókien agawy | ONLINE

Grafika. Na białym tle czarne i zielone liście. a jednym liściu napis Zielone rzemiosło

Profil Facebook Muzeum Warszawskiej Pragi

czas trwania: ok. 40

Stwórz razem z nami ekologiczną myjkę, która świetnie sprawdzi się do pielęgnacji ciała. Ze względu na swoją strukturę będzie doskonała do masażu, wzmocni jędrność skóry, pobudzi krążenie. A może wolisz wykorzystać ją do mycia naczyń? Jej przydatność będzie o wiele dłuższa niż gąbkowego zmywaka.

Do myjki wykorzystamy sznurek sizalowy wykonany z włókna agawy, naturalnego i biodegradowalnego materiału. Można go kupić np. w zabytkowym sklepie Lin Sznur (działa od 1863 roku!) przy pl. Grzybowskim 10 lub przez Internet.

Podczas spotkania on-line prowadząca pokaże schemat splotu i w czasie rzeczywistym wykona razem z Wami całą myjkę. Inspiracją jest tradycyjne rzemiosło szczotkarskie, które wykorzystywało nie tylko szczecinę odzwierzęcą, ale również włókna roślinne: z agawy, kokosa, czy korzeni ryżowych

 

Aby przygotować się do warsztatów

Przygotuj:

– sznurek sizalowy o średnicy 1 mm (szpulka 120 metrów)

– sianko sizalowe lub gąbkę na wypełnienie myjki

– szydełko 5 mm

– nożyczki

 


Cykl Zielone rzemiosło promuje zrównoważone projektowanie dla prototypowania i poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych i materiałowych. To autorski program Eweliny Czaplickiej Ruduchy.

 Na warsztaty zapraszamy projektantów, studentów szkół artystycznych, młodzież szkół ponadpodstawowych, pasjonatów, ludzi nowej fali rzemiosła, osoby szukające innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań.

Warsztat odbywa się w ramach Pracowni Rzemieślniczej wyposażonej w narzędzia i maszyny pozyskane od warszawskich wytwórców w celu popularyzacji i transferu rzemiosła. Program Pracowni w 2020 roku realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.