sob., 10.02.2024

wstęp wolny

376. Urodziny Pragi: warsztaty, quiz, odczytanie Aktu Urodzin Pragi z Teatrem Baj

Grafika. Postać Adama Kazanowskiego ze starej ryciny na niebieskim tle. Ma pomarańczowe okulary. Wokół kropki białe, złote i pomarańczowe.

Warsztaty kaligraficzne

Godz. 12:00-15:00, pobierz bezpłatny bilet

To propozycja dla tych, którzy chcą spędzić urodziny raczej w spokojnej, pełnej skupienia atmosferze.

Inspiracją do warsztatu jest XVII-wieczny krój pisma użyty przy zapisie aktu lokacji Pragi. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli szansę lepiej poznać dawny sposób pisania i go poćwiczyć pod okiem ekspertki.

Prowadzenie: Magda Bilińska, edukatorka muzealna

Urodzinowe broszki z filcu

Godz. 12:00-14:00, 14:30-16:30, pobierz bezpłatny bilet

Na urodziny warto zrobić prezent również sobie albo komuś bliskiemu. Zapraszamy na warsztaty, w czasie których samodzielnie będziecie mogli wykonać fantazyjną autorską broszkę filcowaną z zaprojektowanymi przez siebie zdobieniami.

Warsztaty od 14 roku życia.

Prowadzenie: Emilia Kulczycka – historyczka sztuki, arteterapeutka, instruktorka zajęć rękodzielniczych

Wspólne wyszywanie herbu Pragi

Godz. 12:00-18:00 z przerwą ok. 15:00, wstęp wolny

Po dłuższej przerwie wracamy do tego ekscytującego wyzwania. Chcemy razem z mieszkańcami i mieszkankami odtworzyć tradycyjny herb Pragi, by móc prezentować go przy różnych okazjach.

Do zajęć można dołączyć przez cały dzień warsztatów, ale obowiązuje limit osób.

Prowadzenie: Małgorzata Czekajło, edukatorka Muzeum Warszawskiej Pragi

Poważne sprawy: małe królewskie insygnia

Godz. 12:00-17:30, wstęp wolny

Król i królowa to bardzo ważna funkcja i potrzebuje właściwej oprawy. Dlatego, by lepiej poczuć się w tej roli, dzieci wspólnie z opiekunami będą mogły przygotować swoje berło i koronę.

Do zajęć można dołączyć w dowolnym momencie, ale obowiązuje limit miejsc przy stole warsztatowym.

Prowadzenie: Ola Karkowska-Rogińska i Natalia Morawska, edukatorki Muzeum Warszawskiej Pragi

Maski karnawałowe

Godz. 14:30-17:30, pobierz bezpłatny bilet

Jakie elementy powinny mieć tradycyjne maski karnawałowe?

Przy czarującej muzyce włoskiego kompozytora Vivaldiego zanurzymy się w świat XVIII-wiecznej Wenecji. Pokażemy, jak samodzielnie zaprojektować i zrobić własną ozdobę na bal karnawałowy.

Partnerem zajęć jest Ukraiński Dom. Prowadzenie: Larysa Berdiyarova, historyczka sztuki i nauczycielka teorii muzyki z Odessy.

Upcyclingowe love

Godz. 12:30-14:00, 14:00-15:30, 15:30-17:00, pobierz bezpłatny bilet

Nowe nie znaczy lepsze. To główne założenie upcyclingu, czyli ponownego użycia pozornie zużytych rzeczy. Patchwork, wyszywanie i drobne szycie, zabawa klejami szewskimi i potężnym arsenałem zachomikowanych koralików, guzików i wstążek, stemplo-druk – takimi metodami i własnymi rękami będziemy tworzyć nowe życie ubraniom i dodatkom.

Dla osób które nie mają niczego, co by im się znudziło lub wymagało poprawy, proponujemy stworzenie autorskich fascynatorów ze skrawków tkanin z drugiego obiegu i krawatów.

Prowadzenie: Z tej Strony Siostry ze sklepu POPik i Madame Trouble z Trouble Landu, Nowy Bazar Różyckiego

Urodzinowe sito

Godz. 12:00-18:00, wstęp wolny, do wyczerpania materiałów

Na warsztatach będzie można samodzielnie wykonać, pod okiem artystów z Pracowni Wschodniej, napis nawiązujący do naszej najnowszej wystawy „Prawobrzeżne”. Przygotowałyśmy dla Was płócienne torby i ozdobne papiery. Można przynieść swoją koszulkę czy inną rzecz, na której macie ochotę zrobić sitodruk.

Magnetyczne Prawobrzeżne

Godz. 12:00-16:00, wstęp wolny, warsztaty rozpoczynają się o pełnych godzinach, obowiązuje limit miejsc

Stworzymy własnoręcznie magnesy prezentujące ulubione bohaterki wystawy „Prawobrzeżne”. Powstaną przy użyciu folii magnetycznej, farb, markerów i różnych dodatków: kawałków tkanin czy sztucznych kwiatków.

Prowadzenie: Miss Dorys, artystka street art

Quiz wiedzy o Pradze

Godz. 17:00-18:00, informacje o formie zgłoszenia wkrótce

Jeśli chcesz sprawdzić się jako ekspert lub ekspertka wiedzy o historii prawobrzeżnej Warszawy, zgłoś się!

Prowadzenie: Krzysztof Michalski, Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi

Uroczyste odczytanie Aktu Urodzin Pragi

Godz. 18:00-18:30, wstęp wolny

Razem z Teatrem Baj przygotowaliśmy coś naprawdę wyjątkowego. Przeniesiemy się do XVII wieku i wcielimy się w szacowne grono przedstawicieli królewskich, którzy 10 lutego 1648 roku zgodzili się nadać Pradze prawa miejskie. Marta Gryko-Sokołowska, aktorka Teatru Baj, opracowała na tekst akt lokacji Pragi specjalnie na tę okazję. Przeczytamy go wspólnie z aktorami amatorami, publicznością i z… lalką w roli aktora.

Prowadzenie: Marta Gryko-Sokołowska, Teatr Baj

Boomers party

Godz. 19:00, wstęp wolny

Po całym dniu różnych atrakcji przeniesiemy się do Pałacyku Konopackiego na bal karnawałowy dla dorosłych „Boomers party”. Lokalny animator kultury i genialny muzyk Dj Kwazar zagra gorące kawałki z lat 80. i 90. Będziemy tańczyć i pić bezalkoholowego drinka przygotowanego przez profesjonalnego barmana.

Szczegóły: fb.me/e/5fhlt62aN

Sprawdź program urodzinowych wydarzeń w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Szczegóły wydarzeń współorganizatorów i partnerów aktualizowane są na bieżąco na profilu Facebook Urodziny Pragi i na stronie www.urodzinypragi.pl.