Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 08.08.2024
17:00–20:00

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Akcja społeczna „Mapa Pragi ’44”

Oznaczanie na mapie miejsc egzekucji i prowizorycznych grobów ludności cywilnej i powstańców na Pradze. Mapa stanie się częścią wystawy Praga ’44 (otwarcie 18 września 2024).

Powstanie warszawskie na Pradze miało zupełnie inny przebieg niż działania po lewej stronie Wisły. 4 sierpnia, w reakcji na ogromne straty poniesione przez powstańców, podpułkownik Antoni Żurowski podjął decyzję o wstrzymaniu akcji bojowej po prawej stronie Wisły i przejściu do konspiracji. Praga, sparaliżowana obecnością niemieckich jednostek i formacji bojowych szykujących się do starcia z Armią Czerwoną, stała się zapleczem frontu okupanta. Na mieszkańców i mieszkanki dzielnicy zaczęto stosować represje.

4, 8 i 10 sierpnia będziemy kontynuować prace nad “oddolną” mapą powstania warszawskiego na Pradze. Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Pragi oraz wszystkich chętnych do wspólnego oznaczania na mapie udokumentowanych miejsc egzekucji i prowizorycznych grobów ludności cywilnej oraz powstańców, rozsianych w różnych rejonach prawobrzeżnej Warszawy. Każda udokumentowana ofiara cywilna i śmierć powstańcza będą oznaczone jedną szpilką. Przy oznaczaniu miejsc sięgniemy po zachowane relacje oraz przedwojenny plan hipoteczny Warszawy i niemieckie zdjęcia lotnicze wykonane w czasie powstania i po jego upadku. Zdjęcia pochodzą z The National Archives w College Park pod Waszyngtonem. Zostały opracowane przez Zygmunta Walkowskiego specjalizującego się w interpretacji zdjęć Warszawy z okresu II wojny światowej. Wspólnie przygotowana mapa będzie częścią wystawy „Praga ‘44”, której otwarcie planowane jest na 18 września 2024 roku.

Dostępność: wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.