sob., 09.12.2017

Spacer

Architektura wielkiej płyty | Bloki Szmulowizny

Architektura wielkiej płyty - bloki Szmulowizny

Zabudowa Szmulowizny to nie tylko świadectwo XIX- i XX-wiecznej architektury przemysłowej i czynszowej, ale również odzwierciedlenie kolejnych zmian struktury demograficznej, światopoglądu i mentalności społeczeństwa. Nowe koncepcje urbanistyczne, szczególnie u schyłku modernizmu, odcisnęły swój ślad na tkance tej części Pragi. Od lat 60. do 90. wśród przedwojennej siatki ulic zaczęły powstać kolejno osiedla Szmulowizna I, Szmulowizna II oraz Kolonia ‘Białostocka’. Wśród charakterystycznej zabudowy m.in. jeden z najdłuższych budynków w Warszawie zwany „jamnikiem” oraz najbardziej „wirtualna” ulica w mieście – aleja Tysiąclecia.

Jakie efekty tych zmian odczuwamy do dziś? Czy mieszkańcom dobrze się żyło w blokach? Czym jest „zabudowa parawanowa”? Kto i w jaki sposób budował jeden z najdłuższych bloków w Warszawie? Jak budowa Dworca Wschodniego wpłynęła na tkankę Pragi? Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o betonowej tkance Szmulek, zapraszamy na spacer!

Zbiórka: główne wejście do Dworca Wschodniego od strony ul. Kijowskiej

Prowadzenie: arch. Agnieszka Gomółka, Krzysztof Michalski (Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów”)