sob., 05.08.2023

Spacer

Artystki i rzemieślniczki | Prawobrzeżni

Bohaterkami spaceru będą mistrzynie rzemiosła i kobiety zajmujące się zawodowo różnymi dziedzinami sztuki.

Wśród nich będzie architektka wnętrz Teresa Kruszewska, mieszkanka Osiedla Młodych. Była autorką m.in. krzesła „Muszelka” jednego z najbardziej rozpoznawalnych projektów Spółdzielni „Ład”. Opracowała także serię nowatorskich mebli dla dzieci.

Na trasie spaceru pojawi się także postać malarki i graficzki Emilii Nożko-Paprockiej, za której sprawą na stałe zmienił się krajobraz Grochowa, a konkretnie ronda Wiatraczna. W latach 70. będąc autorką wielokrotnie nagradzanego logo firmy POLDROB zaprojektowała mural reklamowy z elementem trójwymiarowego jajka. Jajo stało się jednym z symboli Grochowa i inspiracją wielu akcji. Posłużyło między innymi jako kapsuła czasu – w jej wnętrzu znajdują się listy, zdjęcia i pamiątki przekazane przez mieszkańców Grochowa.

W programie spaceru pojawią także są sylwetki mistrzyń rzemiosła: Aliny Przewłockiej i Grażyny Jakubowskiej-Piekut. Pierwsza jest założycielką działającej już kilka pokoleń cukierni serwującej słynne rurki z kremem z Wiatraka. Druga jest drugim pokoleniem czapników. Tata pani Grażyny Jakubowskiej-Piekut zaczął sprzedawać czapki w 1958 roku na bazarze Różyckiego, z olbrzymiego kufra, w którym trzymał swoje wyroby. Pani Grażyna szyje i sprzedaje najróżniejsze nakrycia głowy od lat 70. w swojej pracowni na Grochowie.

Pozostałe bohaterki spaceru to:

• Anna Bojarska-Urbańska, aktorka, współzałożycielka Fundacji Poetyckiej Ens Na Rzecz Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz świetlicy społecznej Kredens pod Oknami,
  • Ewa Miazek- malarka, scenografka,
  • Iwona Zaborowska-Baer – malarka, scenografka teatralna,
  • Dorota Brodowska – malarka, scenografka, reżyserka teatralna.

Prowadzenie: Cezary Polak

Miejsce zbiórki: przed głównym wejściem do galerii handlowej Rondo Wiatraczna

Spacery odbywają się w ramach projektu Muzeum Warszawskiej Pragi „Prawobrzeżni”.

Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektów rewitalizacyjnych m.st. Warszawy.