pon., 01.01.2018 / sob., 01.12.2018

Cerkiew prawosławna w prawobrzeżnej Warszawie na przełomie XIX i XX wieku

Ostatni z trzech wykładów Andrzeja Buczyńskiego poświęcony będzie działalności cerkwi prawosławnej w prawobrzeżnej Warszawie na przełomie XIX i XX wieku. Prócz dobrze znanej praskiej cerkwi pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, przedstawione zostaną mniej znane świątynie, fundowane przy instytucjach dobroczynnych, jednostkach wojskowych czy dworcach kolejowych.

Prowadzenie: Andrzej Buczyński jest pracownikiem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. To autor publikacji varsavianistycznych, których tematyka związana jest z dziedzictwem prawosławnym i carskim. W swojej pracy naukowej dotyka kwestii kulturowych, historycznych i obyczajowych.