Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 24.09.2023
12:00

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Dom pod zwariowaną gwiazdą | Złota Wyspa

Punktem wyjścia dla najbliższych działań na Złotej Wyspie jest film „Dom pod zwariowaną gwiazdą”,  zrealizowany przez Rafała Wilka w odniesieniu do wydarzeń, które rozegrały się w warszawskim ZOO podczas niemieckiej okupacji.

Ówczesny dyrektor ZOO, Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną, był w tym czasie zaangażowany w działania konspiracyjne. W opustoszałych klatkach i pawilonach, a także w zamieszkiwanej przez siebie willi na terenie ogrodu zoologicznego, ukrywali ludzi, broń i amunicję. Schronienie w ZOO znalazło wielu Żydów. Tajnymi lokatorami „domu pod zwariowaną gwiazdą”, jak nazywano willę, były między innymi rzeźbiarka Magdalena Gross i pisarka Rachela Auerbach.

Rafał Wilk w instalacji „Pachnoda marginata peregrina” zrealizowanej specjalnie na Wyspę, odwołuje się do postaci Szymona Tenebauma – przedwojennego entomologa, którego kolekcję zawierającą ponad pięćset tysięcy owadów udało się ocalić Żabińskim.

Na wydarzenie składają się:

  • 22 września (piątek), godz. 17.00 – Spotkanie z entomologiem Dariuszem Iwanem oraz artystą Rafałem Wilkiem. Spacer do willi Żabińskich i na dawny wybieg niedźwiedzi – otwarcie instalacji Rafała Wilka „Pachnoda marginata peregrina”, zapisy: informacja@zacheta.art.pl
    Miejsce spotkania: pod bramą ZOO, ul. Ratuszowa 1/3
  • 23 września (sobota), godz. 15.00 – Instalacja Rafała Wilka „Pachnoda marginata peregrina”, spotkanie na dawnym wybiegu dla niedźwiedzi z Moniką Weychert-Waluszko, zapisy: informacja@zacheta.art.pl
  • 24 września (niedziela), godz. 12.00 – Spotkanie z entomologiem Dariuszem Iwanem oraz artystą Rafałem Wilkiem. Spacer do willi Żabińskich i na dawny wybieg niedźwiedzi – instalacji Rafała Wilka „Pachnoda marginata peregrina”, zapisy: informacja@zacheta.art.pl

Rafał Wilk – absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, obronił dyplom z malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Woźniaka.

W swoich pracach wykorzystuje różne techniki od malarstwa, przez instalacje wideo, fotografię, aż po animacje. Wyciąga na pierwszy plan pozornie nieistotne zdarzenia z przeszłości i teraźniejszości. Angażuje się w rekonstrukcje historii wypartych i mało znanych, eksplorując relacje pamięci, narracji historycznej i wyobraźni. Przygląda się miejskim i domowym roślinom, dekonstruując absurd podziału na naturę i kulturę. Tropi drobne ironie dnia powszedniego, zwracając się ku temu, co zazwyczaj dzieje się w tle. Na codzienność spogląda przez optykę snu, co pozwala mu zaburzać porządek pojęć, reguł i praw, w którym tkwimy. Artysta generuje przeżycia i emocje, które poszerzają doświadczenia na jawie o to, co niesamowite, niewyrażalne, ale podskórnie wpisane w naszą rzeczywistość.

Swoje projekty pokazywał w kraju i za granicą, m.in. w Muzeum Współczesnym Wrocław, BWA Zielona Góra, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Gdańskiej Galerii Miejskiej. Laureat Grand Prix konkursu na Obraz Roku organizowanego przez miesięcznik „Art&Business” (2005), Stypendysta Ministra Kultury (2009, 2020), Stypendysta Miasta Warszawa (2014, 2019).

Działanie odbywa się w ramach projektu „Złota Wyspa” realizowanego w ramach partnerskiego porozumienia pomiędzy Miejskim Ogrodem Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki oraz Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziału Muzeum Warszawy.

Dowiedz się więcej: muzeumwarszawy.pl/zlota-wyspa-pawla-althamera/

Zdajcie: kadr z filmu Rafała Wilka „Dom pod zwariowaną gwiazdą”


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.