Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pt., 21.09.2018
19:00–20:30

Spektakl
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny

Dybuk, reż. Dawid Żakowski

„Dybuk” nawiązuje do znanej w Sochaczewie historii związanej z dziewczynką, posiadającą nadprzyrodzone umiejętności. W domu, w którym mieszkała działy się „dziwne rzeczy”, przemieszczały się przedmioty, słychać było stukanie i niepokojące głosy. Wszystkie te zdarzenia zaczęły się pojawiać po śmierci ojca dziewczynki. Sugerowano, że to jego duch nawiedza swój dom i kieruje ciałem córki. Stąd właśnie tytuł spektaklu. Dybuk to w folklorze żydowskim zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby, z powodu niemożności pogodzenia się z rozstaniem.

Dybuk to również tytuł dramatu Szymona Anskiego z 1914 roku, który stał się jedną z inspiracji do stworzenia spektaklu. Główna bohaterka przedstawienia – Joanna S. jest ucieleśnieniem zbiorowych lęków i obaw wobec irracjonalnych zjawisk i zachowań. Spektakl tworzony jest przez młodych sochaczewskich aktorów i to oni w odniesieniu do historii Asi stawiają fundamentalne pytania. Czym jest norma i kto wyznacza jej granice? Co nas kształtuje? Czym jest edukacja? Jaki wpływ na rozwój mają nowe media i presja otoczenia?

Reżyser wraz z aktorami wnika w strukturę normalności, próbując ją zdefiniować. Tylko czy to w ogóle jest możliwe?

 

Dybuk
Reżyseria: Dawid Żakowski

Obsada:
Marysia Fornalska
Paula Szewczyk
Natalia Janowska
Klaudia Cieślak
Weronika Nguyen
Daria Dudek
Paweł Zatorski
Mateusz Witkowski
Jakub Tomaszewski
Mateusz Nguyen
Filip Chojnacki
Michał Klin

 

Koprodukcja: Sochaczewskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.