sob., 15.06.2019

Dzień Otwarty w nowej Pracowni Rzemieślniczej

Pracownia stanowi reinterpretację tradycyjnych miejsc pracy rzemieślników. Aspekt wystawienniczy jest w niej równie ważny, co funkcjonalne urządzenie, pozwalające na prowadzenie kursów i warsztatów. Celem jest przekazywanie adeptom rzemiosła wiedzy i umiejętności przez doświadczonych mistrzów oraz popularyzacja pracy ręcznej i wytwórczej.

15 czerwca w godzinach 10.00–16.00 zapraszamy na spotkania i prezentacje poświęcone koncepcji i programowi pracowni. Wstęp wolny!

10.00–11.00 Prezentacja pracowni

Twórczynie pracowni opowiedzą o jej idei i programie. Częścią spotkania będzie także prezentacja ekspozycji, która podzielona została na strefy rzemieślnicze – krawiecką, kaletniczą, szewską i modniarską. Rozmowę zakończymy pokazami filmów z pracowni i warsztatów rzemieślniczych.

11.00–13.00 Strefa krawiecka

Mistrz krawiectwa Walenty Piecyk opowie o metodach kroju i modelowania, używanych w krawiectwie miarowym na podstawie swoich papierowych form. Odbędzie się również pokaz technik krawieckiego prasowania, które pozwalają formować tkaninę. W strefie krawieckiej będzie można poznać szczegóły dotyczące planowanego wkrótce kursu kroju.

11.00–13.00 Strefa kaletnicza

Projektantka Ewelina Czaplicka-Ruducha zaprasza do samodzielnego wykonania torebek z resztek skór i innych surowców. Przygotowane zostaną zestawy, w których uczestnicy znajdą wszystko, co będzie im potrzebne.

13.00–16.00 Strefa szewska

Jacek Kamiński z Artystycznej Pracowni Obuwia oraz Ewelina Czaplicka-Ruducha zaprezentują warsztat pracy szewca miarowego, jego narzędzi i materiałów. Dowiemy się, dlaczego szewc używa kopyt i jak odzwierciedlają one kształt stopy i fason buta. W strefie szewskiej będzie można poznać ofertę najbliższych warsztatów – „Szyjemy czapsy” – które planowane są na początek lipca. Przygotowane zostanie również stanowisko projektowania butów, gdzie prowadząca Ewelina Czaplicka-Ruducha udzieli wskazówek na ten temat.

13.30–16.00 Prezentacja pracowni

Zapraszamy na drugie spotkanie z kuratorką pracowni, w czasie którego opowie o jej idei i programie.