czw., 14.09.2023

udział bezpłatny

Europejskie Dni Dziedzictwa: Koncert Siedleckiej Kolejowej Orkiestry Dętej

Kolej w momencie odzyskania przez Polskę niepodległości stała się ważnym mecenasem oddolnie tworzonej kultury. Powstawały kolejarskie koła zainteresowań, domy kultury przy zakładach kolejowych, a także orkiestry tworzone przez pracowników kolei. Każda z tych inicjatyw przez dekady była wspierana finansowo i organizacyjnie przez zarząd kolei państwowych. W ten sposób w całej Polsce powstała sieć bardzo silnych społeczności dumnych ze swojej tożsamości kolejarskiej. Wciąż widok muzyków w pięknych kolejarskich mundurach robi ogromne wrażenie. Tym bardziej grających głośne mocne dźwięki na instrumentach dętych.

Kolejowa Orkiestra Dęta z Siedlec jest jedną z najstarszych i najdłużej działających na Mazowszu. Gra repertuar tradycyjny i nowoczesny. Spodziewamy się imponującego wydarzenia, ponieważ dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi zapełni blisko 30 muzyków.

Dowiedz się więcej o wystawie „Kolej na Pragę”.

Europejskie Dni Dziedzictwa

Program tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa postanowiliśmy zbudować wokół tematu kolei i skupionych wokół niej społeczności. Zaprosiliśmy do jego współtworzenia pasjonatów modelarstwa kolejowego i kolekcjonerów kolejowych pamiątek, a także muzyków związanych z kolejowymi orkiestrami oraz pracowników kolei na Pradze, pamiętających dawniejsze czasy jej funkcjonowania. Jako muzeum chcemy w ten sposób podkreślić, że dziedzictwo kolei to nie tylko budynki i sieć torowisk, ale przede wszystkim pracownicy, którzy ją tworzą, oddolne inicjatywy kulturalne, które dzięki niej powstały i różnorodne grupy pasjonatów, skupionych na temacie jej historii.