Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 09.09.2023
10:00–13:30

Spacer
Warszawa
5 zł

Europejskie Dni Dziedzictwa: Kolej w rezerwacie Olszynka Grochowska – spacer z Towarzystwem „Krajobraz”

W ramach inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku poświęciliśmy kolei, wyruszamy na kolejowo-przyrodniczy spacer z Towarzystwem Krajoznawczym „Krajobraz”. W czasie wizyty w rezerwacie Olszynka Grochowska będziemy szukać miejsc, gdzie technologia łączy się i przenika z przyrodą. Wytropimy elementy kompleksu kolejowego, które zostały już wyłączone z użytku i powoli wchłania je natura, odwiedzimy też opuszczone osiedle Dudziarska położone tuż przy torach.

Finałem spaceru będzie wizyta w hali lokomotywowni i w kantynie WARS-u przy ul. Chłopickiego, gdzie uczestnicy i uczestniczki wydarzenia będą mogli coś przekąsić. Oba budynki mają bardzo ciekawą architekturę. Hala powstała jeszcze w okresie międzywojennym, natomiast restauracja kolejowa została otwarta najprawdopodobniej w latach 70.

WARS przygotował dla uczestników spaceru specjalną zniżkę na menu i inne przyjemności!

Zbiórka: przy stacji kolejowej Olszynka Grochowska na rogu ul. Chłopickiego i ul. Makowskiej.

Informacje techniczne: Trasa spaceru liczy ok. 6 km. Będziemy przez większość czasu na otwartym powietrzu, dlatego warto zadbać o wygodne obuwie, coś do picia i do ochrony przed deszczem. Ze względu na to, że będziemy poruszać się po terenie kolejowym i rezerwacie przyrody rekomendujemy niezabieranie na wydarzenie czworonogów.

Dowiedz się więcej o wystawie „Kolej na Pragę”.

Europejskie Dni Dziedzictwa

Program tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa postanowiliśmy zbudować wokół tematu kolei i skupionych wokół niej społeczności. Zaprosiliśmy do jego współtworzenia pasjonatów modelarstwa kolejowego i kolekcjonerów kolejowych pamiątek, a także muzyków związanych z kolejowymi orkiestrami oraz pracowników kolei na Pradze, pamiętających dawniejsze czasy jej funkcjonowania. Jako muzeum chcemy w ten sposób podkreślić, że dziedzictwo kolei to nie tylko budynki i sieć torowisk, ale przede wszystkim pracownicy, którzy ją tworzą, oddolne inicjatywy kulturalne, które dzięki niej powstały i różnorodne grupy pasjonatów, skupionych na temacie jej historii.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.