niedz., 17.09.2023

udział bezpłatny

Europejskie Dni Dziedzictwa: Spotkanie wspomnieniowe z kolejarzami z Pragi

Ostatnim wydarzeniem w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa będzie spotkanie z historiami osób, które były związane zawodowo z koleją przez większość swojego życia. Często to opowieści  łączące kilka pokoleń kolejarskiej tradycji.

• Jak wyglądała praca maszynisty czy konduktora w okresie PRL?
  • Jak wyglądało kolejarskie życie zakładowe?
  • Jakie są historie o pracy na kolei w czasie wojny, a jakie historie o kolei przedwojennej na Pradze przetrwały do dziś?

Dowiedz się więcej o wystawie „Kolej na Pragę”.

Europejskie Dni Dziedzictwa

Program tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa postanowiliśmy zbudować wokół tematu kolei i skupionych wokół niej społeczności. Zaprosiliśmy do jego współtworzenia pasjonatów modelarstwa kolejowego i kolekcjonerów kolejowych pamiątek, a także muzyków związanych z kolejowymi orkiestrami oraz pracowników kolei na Pradze, pamiętających dawniejsze czasy jej funkcjonowania. Jako muzeum chcemy w ten sposób podkreślić, że dziedzictwo kolei to nie tylko budynki i sieć torowisk, ale przede wszystkim pracownicy, którzy ją tworzą, oddolne inicjatywy kulturalne, które dzięki niej powstały i różnorodne grupy pasjonatów, skupionych na temacie jej historii.