sob., 01.07.2023

Wycieczka

Kąpiele leśne z historią podwarszawskiej kolei w tle | „Kolej na Pragę”

Kąpiele leśne to spacery po lesie z przewodnikiem prowadzone według metody opracowanej w Japonii. Ich najważniejszym założeniem jest głębokie zanurzenie w przyrodę, które angażuje wszystkie zmysły – wzrok, słuch, węch, smak i dotyk. Kąpiele leśne rozwijają orientację w przestrzeni i świadomość własnego ciała. Dzięki wykorzystaniu technik mindfulness uczą elementów medytacji i wizualizacji, a także prawidłowego oddechu.

Pomysłodawcami kąpieli leśnychAdam Markuszewski i Marta Ostrowska (Leśne Spacery Rozwojowe), którzy realizują i rozwijają tę formułę od prawie 10 lat.

Okazją do wypróbowania tej wyjątkowej formy spaceru będzie wystawa „Kolej na Pragę”. Wyruszymy pociągiem do wybranych podwarszawskich miejscowościach, by trochę na nowo i bardziej świadomie przeżyć doświadczenie małej podróży.

Prowadzenie: Adam Markuszewski

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kolej na Pragę”. Dowiedz się więcej.

Informacje praktyczne

Bilet na wydarzenie nie uwzględnia biletów na przejazd koleją. Zakup biletów na pociąg we własnym za zakresie.

Spotykamy się o 10:45 na peronie 5 Dworca Wschodniego. O godzinie 11.03 odjeżdża SKM w stronę Otwocka. Jedziemy do Rezerwatu Świder.

Najlepiej przyjdź chwilę wcześniej, żeby ruszyć bez pośpiechu.

Miejsce zakończenia: stacja Otwock Świder (stąd powrót do Dworca Wschodniego)

Jak się przygotować?

Ubierz się odpowiednio do pogody. Pogoda może być zmienna, więc warto przygotować się na różne warunki. Ważne, żeby było Ci ciepło. Zadbaj o to. Jeśli będzie padać – dodatkowa warstwa, nieprzemakalna kurtka i parasol mogą się przydać. Może zdecydujesz się na buty trekkingowe?

W lesie mogą być owady, więc jeśli potrzebujesz – zabierz ze sobą spray.

Warto mieć ze sobą coś do picia i coś do przegryzienia i coś na czym można usiąść w lesie.