Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pt., 28.06.2019
20:30–21:30

Koncert
Muzeum Warszawskiej Pragi
1 zł

Karolina Cicha – koncert tatarski | Scena letnia na Pradze

Oryginalna muzyka Tatarów przybyłych na Podlasie w XV wieku nie zachowała się. I choć Tatarzy polscy przez wieki kultywowali swoją orientalną kuchnię, obyczaje i religijną odrębność, muzyka, z którą przyjechali zamilkła wraz z ich językiem. Nikt dziś nie wie, co i jak grali, gdy przybyli do Polski. Cicha postanowiła wskrzesić tę zapomnianą muzykę. Poszukiwania materiału na płytę trwały jednak trzy lata. Była to podróż śladami żywych do dziś tradycji tatarskich w Tatarstanie i na Krymie. Podróż daleko na wschód, w archaiczne skale azjatyckich stepów. Na ich płycie zabrzmiał kobyz, obciągnięty skórą kozła czy orientalny saz. Nie zabrakło rytmu końskich kopyt.

Skład zespołu:
Karolina Cicha – głos, akordeon, keyboard, sampler, przeszkadzajki

Kompozytorka, wokalistka, aktorka, multiinstrumentalista grająca m.in. na kilku instrumentach jednocześnie.
Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie w Białymstoku oraz Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice. Posiada stopień doktora nauk humanistycznych. W dziedzinie muzyki jest samoukiem. Laureatka wielu festiwali m.in. Grand Prix i nagroda indywidualna Festiwalu Nowa Tradycja w 2013 roku I nagroda Chanson Festiwal w Kolonii (2007), uczestniczka festiwalu WOMEX. Występowała na wielu festiwalach w Europie, Azji i Ameryce m.in. Word Music (USA), Folkbaltica (Niemcy/Dania) Les traversees Tatihou (Francja) w Polsce Ethnoport, Skrzyżowanie kultur, Opener.

Mateusz Szemraj – lutnia, sazi, rabab, cymbały

Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie gitary.
Gra na gitarze, cymbałach oraz instrumentach etnicznych. Współpracował z orkiestrą Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej, Sinfonietty Cracovii i wieloma zespołami. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych.

Patrycja Napierała – instrumenty perkusyjne

Perkusistka, pedagożka. Absolwentka Wydziału Geoinformacji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Gra w wielu zespołach m.in. Same Suki, Sama Yoon, Kayah & Transoriental Orchestra. Jest enderserką Bodhranów, jako jedyna kobieta posiada własną linię z sygnaturą. Grand Prix na Festiwalu Nowa Tradycja w 2007 roku. W 2017 roku brała udział w festiwalu Lincoln Center Festival w Nowym Jorku

___________

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.