niedz., 09.06.2019

Spacer

Kijowska-audiospacer | Biennale Warszawa

Projekt Kijowska dotyczy tego, jak się formułuje i reprezentuje lokalność w zglobalizowanym mieście. Skupienie zostanie objęte dla jednej z największych migracji w historii współczesnej Europy, czyli migracji obywateli Ukrainy do Polski na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Ich liczbę wg różnych źródeł oszacowano na około dwa miliony osób. Mając na uwadze ekonomiczny i kulturowy aspekt tej migracji, warto zrozumieć jej rolę w kontekście zrównoważonego rozwoju społeczeństwa w Polsce – jakie możliwości zmiany ze sobą niesie oraz jakie społeczne wyzwania wraz z nią się pojawiają.

Ulica Kijowska na warszawskiej Pradze stanie się topologicznym punktem wyjścia do rozmowy o migracji w jej miejskim aspekcie – (nie)dostępnej przestrzeni publicznej i prywatnej, sąsiedzkich relacjach i napotykanych barierach. Pierwszy etap projektu, do którego zaproszono lokalne organizacje, zakłada serię warsztatów i spotkań z mieszkańcami dzielnicy. Ich celem jest wytworzenie przestrzeni do interakcji, wzmocnienie istniejących więzi i umożliwienie tworzenia nowych relacji w tej konkretnej okolicy. Szukając sposobu na zaprezentowanie tak powstałej społeczności, zaproponowane zostało stworzenie jej kolektywnego portretu fotograficznego w wybranym miejscu na Pradze.

Artystyczna odsłona projektu Kijowska przyjmie formę audiospaceru zrealizowanego w dzielnicy. Zespół twórców zebranych przez artystę z Kijowa, Dimę Łewyckiego, skorzysta z narzędzi teatru site-specific, aby przyjrzeć się złożoności perspektyw życia migrantów w Warszawie.

Prosimy o przybycie co najmniej 20 minut wcześniej, abyśmy mogli wspólnie sprawdzić działanie aplikacji oraz rozpocząć spacer punktualnie.

Bilety na www.biennalewarszawa.pl

___________

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.