Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 06.09.2018
19:00–20:30

Koncert
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny

Koncert Gan Eden

Koncert Gan Eden  to koncepcja specjalna, powołana do życia we współpracy z Andrzejem Rukowiczem. Autorska muzyka wsparta początkowo na solowym klarnecie, z czasem rozwija się do ekstatycznego wybuchu klezmerskiej żywiołowości. Całość kompozycji wspiera zespół złożony z klarnetu, trąbki, tuby, akordeonu oraz perkusji.

Muzyka została skomponowana specjalnie dla projektu „GAN EDEN–RAJ? Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie” mającego na celu upamiętnienie dzieci i ich opiekunów, idei oraz miejsca, znaczących dla historii nie tylko dzielnicy Wawer, całej Warszawy, ale i kraju.

Paweł Szamburski

 

 

Wystąpią:

Paweł  Szamburski

Klarnecista i improwizator. Jeden z filarów polskiej sceny improwizowanej. Muzyk, klarnecista, kompozytor związany ze środowiskiem LadoABC. Współtworzy formacje Cukunt, SzaZa, Bastarda, Lost Education, kwartet klarnetowy Ircha. Album ,,Zikaron Lemany został uznany płytą roku w rankingu krytyków portalu Jazzarium.pl. Razem z Zakrockim i Zemlerem przygotował m.in. program oparty o prace pionierów filmu eksperymentalnego w Polsce, Stefana i Franciszki Themersonów. Paweł Szamburski komponuje muzykę na polu interdyscyplinarnym dla teatru, kina, słuchowisk, czy współczesnego teatru tańca. Brał udział w wielu festiwalach w ubiegłorocznym festiwalu Warszawa Singera. Lider Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej (m.in. Cicha, Masecki, Młynarski). Wydał kilkanaście albumów, z powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą.

 

Maurycy Idzikowski

Trębacz. Jedna z najbarwniejszych postaci na warszawskiej scenie. Grał w bigbandach, w wielu zespołach, współpracował z Michałem Jarosem, Marcinem Maseckim, Mitch & Mitch. Jak powiedział o nim kolega, inny trębacz: grał wszędzie przynajmniej raz. To dźwięk jego trąbki słyszymy w filmie Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego.

 

Piotr Janiec, Radosław Polakowski  i Bartek Nazaruk

To niezwykle utalentowani muzycy wywodzący się z sejneńskiego pogranicza, współpracowali z Klezmerską Orkiestrą Teatru Sejneńskiego. Dziś tworzą w Warszawie grając aktywnie w wielu zespołach m.in. Pablopavo i Ludziki (Radek Polakowski), Bum Bum Orkestar (Piotr Janiec), Kayah Transoriental Orchestra, Daga Dana, Zakopower (Bartek Nazaruk) i wielu innych.

Piotr Janiec, tubista, silnie związany z muzyką klezmerską. Uczestnik projektu Tratwa muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami. Obecnie w zespole Bum Bum Orkestar. Gra w Polsce i poza granicami.

Radek Polakowski, akordeonista, grający również na innych instrumentach. Uczestnik wielu formacji muzycznych (Tricphonix Big Band, aktualnie Pablopavo i Ludziki).

Bartek Nazaruk, perkusista, pedagog. Absolwent Instytutu Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał m.in. z Leszkiem Możdżerem, Kayah, Urszulą Dudziak, Natalią Nikiel. Członek zespołu Zakopower.

 

 

O projekcie:

W 1926 roku otwarto Sanatorium im. Włodzimierza Medema w Miedzeszynie. Wybudowane dzięki funduszom zbieranym na całym świecie przez działaczy Bundu (Ogólnożydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i w Rosji), nadzorowane było przez Centrale Jidisze Szul Organizacje (CISzO).

Sanatorium dla dzieci żydowskich z ubogich rodzin przyjmowało również dzieci narodowości polskiej, co miało znaczący wpływ na kształtowanie dobrych kontaktów polsko-żydowskich. 

Placówka, której głównym celem było przywrócenie pełnego zdrowia dzieciom zagrożonym gruźlicą, była znana w kraju i na świecie jako niezwykle nowatorska ze względu na prowadzony w niej innowacyjny program wychowawczy i edukacyjny.

Nadanie przebywającym w sanatorium dzieciom swego rodzaju autonomii, zachęcanie ich do wspólnego działania na rzecz innych, edukacji przyrodniczej i kulturalnej, stanowiło novum, porównywalne z szeroko znaną ideą korczakowską. Ta wyjątkowa republika dziecięca funkcjonowała 16 lat, otaczając opieką blisko 10 000 dzieci z całej Polski. 

Działalność sanatorium zakończyła się tragicznie. W 1942 r. zlikwidowano falenickie getto, a dzieci i opiekunów zamordowano w Treblince. 

Miejsce to zachowało się głównie w archiwach, na zdjęciach, w filmie Aleksandra Forda Mir kumen on (Droga Młodych) i we wspomnieniach osób związanych z sanatorium. 

 

Projekt Gan Eden – Raj? Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie ma na celu przywracanie pamięci o dzieciach i pracownikach sanatorium, o ideach pedagogicznych, o miejscu znaczącym dla historii nie tylko dzielnicy Wawer, całej Warszawy, ale i kraju. 

Projekt składa się z wielu elementów. To wystawy i koncerty prezentowane w różnych miejscach i przestrzeniach, sesja naukowa, publikacje książkowe, strona internetowa. Do działań edukacyjnych dołączają szkoły, tworząc własne projekty (Zespół Szkół Lauder-Morasha w Warszawie).


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.