wt., 24.04.2018

Konferencja

Konferencja metodyczna „Edukacja varsavianistyczna w szkole” | Warsztaty

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka i Muzeum Warszawy zapraszają nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych na konferencję metodyczną Edukacja varsavianistyczna w szkole, która odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia 2018 roku.

Edukacja varsavianistyczna w szkole
23-24 kwietnia 2018 roku

>>>SESJE: 23 kwietnia 2018 r., w godz. 10.00–14.00, MIEJSCE: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie, ul. Gocławska 4

WARSZTATY: 24 kwietnia 2018 r., w godz. 14.00–16.30:

Grupa I: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 48
Grupa II: Centrum Interpretacji Zabytku, ul. Brzozowa 11/13
Grupa III: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

>>>SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WARSZTATÓW PONIŻEJ

Zarówno na sesje, jak i warsztaty obowiązuje rejestracja: tel. 501 379 703 w godz. 8.00-15.00 albo wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl  (prosimy o podanie: imienia i nazwiska, nazwa i adres placówki, w której zatrudniony jest nauczyciel, nr telefonu kontaktowego).

• 24 kwietnia 2018 •

godz. 14:00–16:30

Grupa I
(tylko dla nauczycieli LO, gimnazjów i klas VII-VIII SP)

Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 48

Liczba miejsc: 25

Podczas spotkania odbywającego się w siedzibie głównej Muzeum Warszawy zaprezentujemy Państwu wystawę stałą „Rzeczy warszawskie”. W trakcje aktywnego zwiedzania będą mieli Państwo możliwość przetestowania pomocy edukacyjnych oraz wykonania ćwiczeń realizowanych podczas lekcji muzealnych. W drugiej części spotkania, będziemy mogli podyskutować i wymienić się opiniami na temat wykorzystania ekspozycji do realizowania treści programowych dla klas 7-8 SP oraz LO. Najważniejsza jest dla nas wzajemna inspiracja.

Program:

14.00 – 15.30   Powitanie uczestników, aktywne zwiedzanie ekspozycji.

15.30 – 16.30   Wymiana refleksji, podsumowanie, poczęstunek.

Zapisy: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl, tel. 501-379-703

Koordynacja: Teresa Łempicka, teresa.lempicka@muzeumwarszawy.pl, tel. 665 645 603

Grupa II

Centrum Interpretacji Zabytku, ul. Brzozowa 11/13

Liczba miejsc: 25

Podczas spotkania odbywającego się w Centrum Interpretacji Zabytku w sposób angażujący uczestników zaprezentujemy ekspozycję stałą dotyczącą historii Starego Miasta, która przypomina przede wszystkim o XX-wiecznych zniszczeniach i odbudowie Starówki oraz o jej wpisie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, uwzględniając przy tym działania i pomoce edukacyjne wykorzystywane przez nas w jej przestrzeni. Część warsztatowa stanie się okazją do opracowania zadań pozwalających nauczycielom różnych przedmiotów i różnych poziomów edukacyjnych na samodzielne poprowadzenie zajęć dotyczących dziedzictwa Starego Miasta w Warszawie u nas na ekspozycji i u siebie w szkole.

Program:

14:00    Rozpoczęcie spotkania w CIZ i wprowadzenie do tematyki przy kawie, po którym nastąpi aktywne zwiedzanie ekspozycji i część warsztatowa.

16:30    Przewidywana godzina zakończenia spotkania.

Koordynacja: Sylwia Kot, sylwia.kot@muzeumwarszawy.pl, tel. 22 277 44 96

Grupa III

Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

Liczba miejsc: 25

Muzeum Warszawskiej Pragi prezentuje historię prawobrzeżnej Warszawy, ale również koncentruje się na współczesnym mieście i problemach jego mieszkańców. Wystawa stała oraz bieżąca działalność muzeum mają duży potencjał dydaktyczny. Uwagę nauczycieli przykuwają przede wszystkim zbiory Archiwum Historii Mówionej, współpraca z praskimi rzemieślnikami, zaangażowanie w proces rewitalizacji dzielnicy oraz projekt badawczy Prawobrzeżni poświęcony wybitnym postaciom zasłużonym dla Pragi. W trakcie warsztatów chcemy określić działania, w których muzeum oraz nauczyciele mogą wzajemnie się wspierać.

14:00 – 14:30    Rejestracja uczestników, poczęstunek

14:30 – 15:30    Aktywne zwiedzanie ekspozycji