sob., 24.11.2018

Spektakl

Kronika codzienności. Praga 1918

Przenieśmy się na Pragę 1918 roku! Akcja teatralna przygotowana została przez mieszkańców i przyjaciół Pragi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wydarzenie inspirowane jest informacjami publikowanymi w prasie w ostatnich miesiącach I wojny światowej:

„Kurier Warszawski”
4 listopada 1918
Wobec kongresu. Pokój się zbliża. Jest prawie pewny od wczoraj, kiedy delegacja niemiecka, upoważniona do rozważenia koalicyjnych warunków rozejmu, wyjechała na front zachodni. Po wykonaniu rzeczonych warunków mocarstwa przystąpią niezwłocznie do pertraktacji pokojowych, nowego współżycia międzynarodowego, zmieniających gruntownie kartę Europy. (…)

„Kurier Warszawski”
4 listopada 1918
Teatr Praski daje dziś i jutro przedstawienia na cel dobroczynny. W sobotę po raz pierwszy ukaże się głośna sztuka narodowa „Kiliński”. Jest to obraz Bałuckiego; sztuka ta cieszyła się wielkim powodzeniem na wszystkich scenach polskich. (…)

_

Działanie zrealizowane przez Fundację Scena Lubelska 30-32 przy współpracy Muzeum Warszawskiej Pragi, Oddziału Muzeum Warszawy w ramach festynu „Polska na start!” współfinansowanego przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.