pt., 01.12.2017
18:00–20:00
Muzeum Warszawskiej Pragi
Kultura robotników czy z robotnikami w tle?
Jakie jest miejsce robotnic i robotników w polskiej kulturze ostatniego stulecia? Na ile pracownice i pracownicy przemysłu samodzielnie tworzyli kulturę, a na ile pozostawali przedmiotem reprezentacji w sztuce, polityce i wspólnej pamięci? Jaką rolę odgrywali robotnicy w historii PRL-u i po przemianach ustrojowych 1989 roku?
O tym wszystkim porozmawiamy w kontekście Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu, strajków 1956 roku, społecznej historii wielkich zakładów pracy w PRL i transformacji.
Prowadzenie: Maciej Duklewski, Karolina Grzegorczyk
Goście:
dr hab. Błażej Brzostek – historyk specjalizujący się w dziejach społecznych. Jest pracownikiem Instytutu Historycznego UW, autorem książek – „Robotnicy Warszawy. Konflikty codzienne (1950-1954)”, „Za progiem. Codzienność w przestrzeni publicznej Warszawy 1955-1970” (nagroda KLIO i Nagroda Historyczna „Polityki”) oraz „PRL na widelcu”.
dr Przemysław Sadura – socjolog, publicysta. Członek Krytyki Politycznej, założyciel Fundacji Pole Dialogu. Bada relacje zachodzące miedzy systemem edukacji, a strukturą klasową. Wydał m.in. „Style życia i porządek klasowy w Polsce” [z M. Gdulą] oraz „Upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej w perspektywie teorii rewolucji”.
dr Dorota Sosnowska – kulturoznawczyni zajmująca się teatrem i performansem. Autorka książki „Królowe PRL. Sceniczne wizerunki Ireny Eichlerówny, Niny Andrycz i Elżbiety Barszczewskiej jako modele kobiecości”. Redaktorka książek – „Robotnik. Performanse pamięci”, „Siedem dni w świecie sztuki”, „Między Stanisława Dróżdża”, „The Edge of It”.
Jolanta Zientek-Varga – dziennikarka i animatorka kulturalna. W latach 1980-1990 pracowała w „Faktach” – gazecie zakładowej załogi FSO na Żeraniu.
Wydarzenie otwarcia wystawy „Fabryka Sensów Osobistych – 2017”