wt., 25.10.2022

udział bezpłatny

„Miasto 15 minut” – wykład Carlosa Moreno | Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE

WARSZAWA W BUDOWIE

14. edycja Festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE podejmuje temat miejskiego życia ulicy, dziś prawie zupełnie zdominowanej przez samochody. Wystawę festiwalową można oglądać od 21 października 2022 roku do 15 stycznia 2023 roku w Muzeum nad Wisłą na Wybrzeżu Kościuszkowskim 22. Laboratorium Miasta Muzeum Warszawy przygotowało fragment wystawy „Wychowanie do samochodu”.

„MIASTO 15 MINUT” – CARLOS MORENO

25 października w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się wykład profesora Carlosa Moreno, doradcy merki Paryża.

Moreno opowie o swojej koncepcji miasta 15 minut wprowadzanej dziś w Paryżu.

– W czasie restrykcji pandemii COVID-19 mieliśmy wyjątkową możliwość spędzania czasu blisko domu, więc odkryliśmy na nowo przydatność czasu: nowe tempo życia – tłumaczy filozof.

fot. Thomas Baltes

Choć dzisiejszy miejski świat coraz bardziej się komplikuje, jesteśmy też świadkami wielu ważnych przełomów. W kontekście miejskim są one tym ciekawsze, że to miasta są dziś centrum większości kluczowych kryzysów i w dużej mierze ich przyczyną. Na szczęście są też źródłem wielu nowych nadziei, na które wszyscy czekamy, zmęczeni niepewnością. Dlatego to właśnie przełomom poświęcony został nowy, 20. numer Magazynu Miasta wydany dzięki połączeniu redakcji magazynu i Muzeum Warszawy.

Jednym z kluczowych dzisiejszych przełomów miejskich jest wdrażana obecnie w Paryżu koncepcja miasta 15 minut stworzona przez Carlosa Moreno, profesora Université Paris 1 specjalizującego się w systemach złożonych i innowacjach, zwanego specjalnym wysłannikiem ds. smart city merki Paryża, Anne Hidalgo. Z okazji nowego wydania Magazynu Miasta zapraszamy na wykład tej wybitnej gwiazdy współczesnej miejskości.

Jako doradca Hidalgo i obecny filozof urzędu paryskiego stawia na miasto lokalności i sąsiedztw pełnych usług i życia społecznego. Profesor wykorzystał ją do stworzenia urbanistycznej koncepcji miasta 15 minut. Miasto 15 minut w rozumieniu paryskim przywraca istotę miejskości, w teorii i praktyce – jeżeli przyjmiemy, że jest nią życie społeczne, a nie dojazd do pracy i punktów usług, na co akcent postawiony został w rozwoju miast XX wieku wraz z popularyzacją samochodów i podziałem miast na strefy odpowiadające poszczególnym funkcjom. Współpraca Hidalgo i Moreno nadaje nowy ton współczesnej kulturze miejskiej, dlatego szybko stała się źródłem inspiracji dla miast na całym świecie.

Informacje praktyczne:

Wykład odbędzie się w języku francuskim z tłumaczeniem symultanicznym. Po wykładzie zapraszamy do dyskusji z Carlosem Moreno.

Prowadzenie: Marta Żakowska, Laboratorium Miasta Muzeum Warszawy, redaktorka naczelna Magazynu Miasta.

Partnerem wykładu jest Instytut Francuski w Warszawie.

Wykład Carlosa Moreno jest organizowany dzięki współpracy Muzeum Warszawy z  Magazynem Miasta. Specjalne wydanie pisma jest poświęcone przełomom miejskim – momentom, w których splątany licznymi kryzysami świat miast choć na chwilę odzyskuje nadzieję na lepsze jutro. Najnowszy numer magazynu, w którym znalazły się teksty Marcina Wichy, Kamila Fejfera, Szymona Bujalskiego i Anny Cymer, już w sprzedaży. Do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy.

Szczegółowy plan festiwalu: www.artmuseum.pl

Wydarzenia przygotowane przez Muzeum Warszawy: www.muzeumwarszawy.pl/walka-o-ulice/