pt., 15.12.2017

Miastotwórcza kolej część 2 | Nowy węzeł grochowski

Warszawa ma ponad 100 km linii kolejowych. Cały czas ich potencjał jest większy niż realne wykorzystanie. Są również takie miejsca, gdzie ich obecność to bardziej przekleństwo niż błogosławieństwo. Czy kolej może stać się kręgosłupem rozwoju miasta? Czy jej przekształcenie w takich miejscach jak pogranicze Pragi, Targówka i Grochowa może dać nowy impuls do rozwoju?

Wykład poprowadzi Leszek Wiśniewski – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i studiów podyplomowych w Instytucie Badania Przestrzeni Publicznej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor lub współautor wyróżnionych prac w konkursach na Fotoplastikon Warszawski (2009), Nową Politykę Przestrzenną dla Podkowy Leśnej (2015), „Futuwawa – Patrz na plac”(2016), a także pracy wyróżnionej nagrodą burmistrza miasta Ostróda (2016, „Koncepcja kompleksowego rozwiązania problemów komunikacyjno-urbanistycznych miasta”). Od czterech lat związany ze Stowarzyszeniem „Miasto Jest Nasze”, które reprezentuje w Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu. Współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, ekspert ds. gospodarki przestrzennej i transportu. Prowadzi także fanpage i blog „Uwagi o Przestrzeni”.