czw., 12.04.2018

O fajansie z Pragi | Wykład Cezarego Lisowskiego

W latach 30. XX wieku w rejonie ulic Zamoyskiego i Jagiellońskiej działała prawdopodobnie największa w Warszawie wytwórnia fajansu pod nazwą „Ceramika Praga. Ludwik Czarnecki i S-ka”. Powstawały w niej unikalne, malowane ręcznie i patronowo wyroby, które cieszyły się szczególnie dużą popularnością na prowincji. Wiele z nich znajdziemy dziś w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych.

Wykład będzie podsumowaniem badań, prowadzonych w 2017 roku przez Cezarego Lisowskiego, sfinansowanych ze środków na Stypendia Artystyczne Miasta Stołecznego Warszawy.