Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 27.05.2021
18:30–20:00

Wykład
Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp bezpłatny

O kim mówią bródnowskie macewy? | ONLINE

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Prawobrzeżni. Gościem wieczoru będzie Remigiusz Sosnowski, kierownik cmentarza żydowskiego na Bródnie.

W grudniu zeszłego roku zakończył się spis danych z nagrobków złożonych na cmentarzu żydowskim na Bródnie. Chociaż  miejsce to kojarzone jest najczęściej z pochówkiem Szmula Zbytkowera – spoczywa na nim tysiące ludzi.

Czego możemy dowiedzieć się z tekstów umieszczonych na macewach? Jakie informacje o pochowanych tu ludziach wyłaniają się z ponad dwóch tysięcy hebrajskich inskrypcji? Czy spoczywają tu osoby powiązane z Pragą, tworzące dawną praską społeczność? Kim były i gdzie mieszkały? Czy nekropolia pełniła rolę dzielnicową, miejską czy też regionalną?

Z Remigiuszem Sosnowskim rozmawiać będą: Jolanta Wiśniewska i Aleksandra Karkowska-Rogińska z Muzeum Warszawskiej Pragi.

Do zobaczenia na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi!

 

Wydarzenie realizowane jest w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.