czw., 27.05.2021

Wstęp bezpłatny

O kim mówią bródnowskie macewy? | ONLINE

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Prawobrzeżni. Gościem wieczoru będzie Remigiusz Sosnowski, kierownik cmentarza żydowskiego na Bródnie.

W grudniu zeszłego roku zakończył się spis danych z nagrobków złożonych na cmentarzu żydowskim na Bródnie. Chociaż  miejsce to kojarzone jest najczęściej z pochówkiem Szmula Zbytkowera – spoczywa na nim tysiące ludzi.

Czego możemy dowiedzieć się z tekstów umieszczonych na macewach? Jakie informacje o pochowanych tu ludziach wyłaniają się z ponad dwóch tysięcy hebrajskich inskrypcji? Czy spoczywają tu osoby powiązane z Pragą, tworzące dawną praską społeczność? Kim były i gdzie mieszkały? Czy nekropolia pełniła rolę dzielnicową, miejską czy też regionalną?

Z Remigiuszem Sosnowskim rozmawiać będą: Jolanta Wiśniewska i Aleksandra Karkowska-Rogińska z Muzeum Warszawskiej Pragi.

Do zobaczenia na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi!

Wydarzenie realizowane jest w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku