czw., 20.06.2024
15:00–22:00
Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny
Obchody Światowego Dnia Uchodźcy w Muzeum Warszawskiej Pragi
Świętujmy razem Światowy Dzień Uchodźcy!
Spotkajmy się w Muzeum Warszawskiej Pragi, aby wspólnie przygotować jedzonko, posłuchać muzyki i porobić fajne rzeczy. Będzie to okazja, żeby pogadać, zrobić własną wycinankę i poznać nowe osoby z różnych stron świata.
Co się będzie działo?
Spotkanie zaczniemy wspólnym gotowaniem potraw z Ukrainy, Białorusi i Czeczenii pod czujnym okiem przedstawicieli społeczności migranckiej. Uwaga! Obowiązują zapisy na warsztaty kulinarne: forms.gle/ZbHNoGYbBRvJAd1u9
Po posiłku odbędą się warsztaty tworzenia wycinanek — tradycyjnej formy sztuki znanej w Białorusi, Ukrainie i Polsce. Poprowadzi je Lizaveta Stecko — pochodząca z Białorusi artystka multimedialna, aktywistka, studentka kuratorstwa i teorii sztuki na UAP. UWAGA! Obowiązują zapisy: forms.gle/G9VC6bF73u5Sk633A
Wieczorem koncerty zagrają Kromleh — duet eksplorujący praktykę dronowych i transowych ścieżek przy wykorzystaniu perkusji i liry korbowej oraz D016 – zespół tworzący zbiór opowiadań osadzonych w tematyce muzyki indie, hip-hopu i punka.
W tym szczególnym oddamy głos osobom, które zmuszone zostały do opuszczenia swoich domów w obawie przed wojną, represjami politycznymi czy prześladowaniem. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa artystów z doświadczeniem uchodźstwa, której motywem przewodnim będą WIĘZI.
Program
- od godz. 15:00 – wystawa WIĘZI
- od godz. 17:00 – targ kultur: integracja, jedzenie, ceremonia herbaciana
- 15:00-17:00 – warsztaty kulinarne
- 18:00-19:30 – warsztaty tworzenia wycinanek
- 19:30 – koncert D016
- 20:30 – koncert Kromleh
Wydarzenie we współpracy z Fundacją STUS. W czasie wydarzenia będzie prowadzona zbiórka na wsparcie działań fundacji, aby móc pokryć koszty organizacyjne kolejnych wydarzeń.
Fundacja STUS – kolektyw i organizacja pozarządowa założona w 2023 roku przez młodych ukraińskich aktywistów i aktywistki oraz osoby dotknięte kryzysem uchodźczym.
Zespół projektowy tworzą osoby specjalizujące się w organizacji wydarzeń, koordynacji projektów, komunikacji, kuratorstwie sztuki i animowaniu społeczności.
Jednym z podstawowych celów fundacji jest budowanie sprawczości poprzez sieciowanie osób narażonych na wykluczenie (osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, osoby z doświadczeniem wojny i represji politycznych, osoby LGBTQ+), budowanie społeczeństwa opartego na zasadach równości, inkluzywności, aktywnego udziału w życiu społecznym i politycznym. W swoich działaniach kolektyw kieruje się zasadą różnorodności i radykalnej troski, zapraszając do tworzenia kultury wrażliwej i otwartej na każdą osobę.
Fundacja pomaga również rzeczowo: na wydarzeniach często organizowane są zbiórki charytatywne.
Artykuł o działaniach fundacji: Kolektyw „Stus”. Protesty, sztuka i pomoc Ukrainie – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce