czw., 13.06.2024

Wernisaż
udział bezpłatny

„Okruchy moje” wystawa studentek i studentów I roku WBASKu

Wystawa „Okruchy moje” prac studentek i studentów I roku Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich pod czujnym okiem Łukasza Izerta będzie trwała od 14 do 19 czerwca w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52).

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 czerwca o godzinie 18:00! W programie przewidziana jest kolacja performatywna @brymber.

Droga naszego życia została naznaczona okruchami istnienia naszych poprzedników. Jednak łatwo się zgubić, gdy świat, w którym byli osadzeni, tak bardzo różni się od naszego. W świadomości zachowały się tylko okruchy przeszłości zaplątane w konstelacje rodzinne. Siedzimy przy stole z naszymi bliskimi, ale czym tak naprawdę się dzielimy? W naturalnym porządku zawiera się twierdzenie, że poprzednie pokolenia zawsze mają rację, a dzieci powinny bezwzględnie szanować rodziców. Warto się jednak zastanowić nad tym jaki wymiar ma dla nas chleb, którym dzielimy się siedząc wspólnie przy jednym stole. Spotykamy się w tym samym miejscu – zasiadamy razem, ale wszystkiemu nadajemy nowe znaczenia.

Wystawa „Okruchy moje” porusza tematykę związaną z relacjami rodzinnymi w kontekście przekazywania różnych doświadczeń z pokolenia na pokolenie oraz wątki tradycji związanych z „polskim stołem”, będącym w naszej kulturze centrum życia rodzinnego. Zaprosiliśmy osoby artystyczne młodego pokolenia oraz wykorzystaliśmy zbiory Muzeum Chleba z warszawskich Szmulek w celu przeanalizowania tych zależności.

Zestawiliśmy ze sobą dwa światy: artystyczny i rzemieślniczy, poszukując rysu uniwersalnych doświadczeń.

Poprzez nasze intymne i osobiste okruchy przeżyć, chcemy przedstawić historie, z którymi każdy z nas może się utożsamić.

osoby artystyczne: Milena Badowiec, Good Hallsy, Santa Helena, Maria Kniaginin-Ciszewska, Zuzanna Maciaszek, Liwia Mazurkiewicz, Andrzej Misztal, Helena Minginowicz, Tomek Paszkowicz, Maciej Rajewski, Patryk Różycki, Maryna Sakowska, Agata Stańczak

zespół kuratorski: Mikołaj Maciejewski, Monika Kozakiewicz, Łucja Użarowska

produkcja: Natalia Karpiesiuk

realizacja: Delfina Antoni, Katarzyna Bilka, Julia Kaptacz, Marta Kwaczyńska, Marta Milewska, Marta Matusiak, Zuzanna Maciaszek, Julia Mielczarek, Maciej Rajewski, Antonina Sawicka, Żak

opieka merytoryczna: Łukasz Izert

Projekt powstał na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Parterami projektu są Muzeum Warszawskiej Pragi i Manufaktura Wypieków Pozorek, pod opieką której działa Warszawskie Muzeum Chleba.