Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 13.04.2024
11:00–14:00

Spacer
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Opowiem Ci Historię: spacery, oprowadzania

Od zeszłego roku w Muzeum Pragi powstają unikatowe autorskie opowieści o prawym brzegu Wisły. Tworzy je grupa osób, które na co dzień wykonują bardzo różne zawody, mają różnorodne zainteresowania, ale łączy je pasja do opowiadania historii.

13, 14 i 25 kwietnia nasi opowiadacze i opowiadaczki mają kolejne premiery przygotowanych przez siebie historii. To sześć bezpłatnych wydarzeń w formie spacerów i oprowadzań.

Wybierzcie coś dla siebie i zabierzcie znajomych.

Zapisy: forms.office.com/e/YyL9f3VFLD

Zasady zapisów:

  • Możesz zapisać się na kilka wydarzeń, ale zadbaj o to, by nie działy się równocześnie. Dzięki temu nie będziesz blokować miejsca innym.
  • Dzieci i osoby do 14 r.ż. mogą wziąć udział w wydarzeniach w towarzystwie dorosłych opiekunów.
  • Czworonogi są mile widziane pod warunkiem, że dobrze się czują z innymi czworonogami.
  • Liczba miejsc na każde wydarzenie jest ograniczona. Jedna osoba może zapisać maksymalnie 3 uczestników wliczając siebie.

Spacer: Praskie krzaczory
Godz. 11:00-12:30

Jeśli chcesz zobaczyć, gdzie swobodnie możesz pospacerować z psem, odetchnąć świeżym praskim powietrzem, nacieszyć oczy prawobrzeżną zielenią i posłuchać o bobrach, zapraszamy na spacer po najdzikszej części Pragi – Golędzinowie.

Prowadzenie: Damian Sawicki, Radio Praga
Miejsce zbiórki: ruszamy spod pawilonu Kamień.

Spacer o praskich Maryjkach inaczej
Godz. 12:30-14:00

Wybierz się z nami na wiosenny spacer śladami praskich Maryjek – nie tylko w odsłonie podwórkowych kapliczek, ale też praskiego streetartu. Oprowadza Vlad z Ukrainy, który mieszka na Pradze od 4 lat i przyznaje, że zakochał się w tej dzielnicy. Opowie m.in. o spontanicznym uprowadzeniu figurki w obronie przed kradzieżą z jednego z praskich podwórek, o tym, jak Maryjki stały się częścią popkultury i oczywiście o historii polskich kapliczek maryjkowych.

Prowadzenie: Vladyslav Turkevych
Miejsce zbiórki: skrzyżowanie ul. Szwedzkiej i ul. Stalowej.

Oprowadzanie po śladach i duchach przedmiotów
Godz. 12:00-13:00

Małgorzata Wesołowska, projektantka i kuratorka, zaprezentuje emocjonalno-sentymentalną mapę Pragi, na której rozmieściła przedmioty codziennego użytku należące do jej rodziny. Niektóre z obiektów już czwarte pokolenie przemieszczają się pomiędzy związanymi z rodziną miejscami: od prototypowni PZO, przez mieszkania na Szmulkach i Grochowie, po Saską Kępę i Gocław. Prezentacja mapy odbędzie się w przestrzeni muzeum, gdzie obiekty można będzie obejrzeć i ich dotknąć.

Prowadzenie: Małgorzata Wesołowska
Miejsce zbiórki: Muzeum Warszawskiej Pragi


Projekt został zrealizowany ze środków m.st. Warszawy w ramach programu Ochotnicy Warszawscy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.