Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 17.02.2024
11:00–17:00

Spacer
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Opowiem Ci Historię: spacery, oprowadzania, prezentacje

Od zeszłego roku w Muzeum Warszawskiej Pragi powstają unikatowe autorskie opowieści o prawym brzegu Wisły. Tworzy je grupa osób, które na co dzień wykonują bardzo różne zawody, mają różnorodne zainteresowania, ale łączy je pasja do opowiadania historii.

17 i 18 lutego w ramach 376. Urodzin Pragi nasi opowiadacze i opowiadaczki zaprezentują przygotowane przez siebie historie. To dziewięć bezpłatnych wydarzeń w różnych formach: spacerów, oprowadzań, prezentacji.

Link do zapisów: forms.office.com/e/q9AjwMnAji

Zasady zapisów:

  • Możesz zapisać się na kilka wydarzeń, ale zadbaj o to, by nie działy się równocześnie. Dzięki temu nie będziesz blokować miejsca innym.
  • Dzieci i osoby do 14 r.ż. mogą wziąć udział w wydarzeniach w towarzystwie dorosłych opiekunów.
  • Czworonogi są mile widziane pod warunkiem, że dobrze się czują z innymi czworonogami.
  • Liczba miejsc na każde wydarzenie jest ograniczona. Jedna osoba może zapisać maksymalnie 3 uczestników wliczając siebie.

Oprowadzanie szlakiem włazów kanalizacyjnych
Godz. 11:00-12:00

Podczas spotkania osoby uczestniczące dowiedzą się o początkach kanalizacji na Pradze. Jaka była reakcja mieszkańców na taką innowację? Czy pierwotny plan budowy w całości się powiódł, czy budowniczy i architekci napotkali problemy? Ponadto poznamy historie wybranych włazów kanalizacyjnych z różnych okresów oraz specyfikę ich produkcji. Opowieści będą towarzyszyć historie budynków i ich mieszkańców.

Prowadzenie: Matylda Kuczyńska
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

Spacer „Niebrzydkie, ładne zarówno w dzień jak i wieczorem”. Osiedle Panieńska i bliskie sąsiedztwa.
Godz. 12:00-13:30

Odwiedzimy wybudowane w latach 60. osiedle Panieńska, znajdujące się przy ul. Olszowej i Okrzei. Dowiemy się więcej o jego architekturze oraz o codzienności mieszkańców. To wyjątkowe miejsce, sąsiadujące z Portem Praskim, symbolizuje kolejne fale przemian, którym ulega Praga. Spacerowi będzie towarzyszyć bogata dokumentacja fotograficzna, a także relacje ze wspomnień mieszkańców.

Prowadzenie: Justyna Szczerbińska
Miejsce zbiórki: przy wejściu na stację M2 Stadion Narodowy (na rogu ulic Zamoyskiego i Sokolej)
Lokalizacja zbiórki: https://maps.app.goo.gl/92QbQ3RnHftZnA4ZA

Spacer: Prawobrzeżne „Łazienki”
Godz. 13:30-15:00

Czy można opowiedzieć współczesną historię dzielnicy zaglądając do prywatnych łazienek? Okazuje się, że to bardzo barwna i wielowątkowa opowieść o budownictwie mieszkaniowym, ale też o tym, co w różnych okresach oznaczał…luksus. Wyjątkową atrakcją spaceru będzie możliwość odwiedzenia wnętrz pustych mieszkań komunalnych. Podróż po luksusie zaczniemy na Saskiej Kępie. Uwaga! W czasie spaceru będziemy się przemieszczać komunikacją miejską (bilet we własnym zakresie).

Prowadzenie: Katarzyna Olczak-Gil
Miejsce zbiórki: ul. Obrońców 13

Spacer improwizowany po Pradze
Godz. 14:00-15:30

Improwizowany spacer to można powiedzieć, taki „social experience”. Nikt nie wie do końca, co nas spotka, a to wydaje się być najbardziej ekscytujące. Będzie bezpiecznie: wszyscy dostaną odblaski i papierowe mapy. Spacer będzie przeżyciem jedynym w swoim rodzaju, ponieważ wydarzy się tylko raz i zniknie na wieki. Odwiedzimy miejsca kultowe i charakterystyczne dla tej części Warszawy, takie jak Bazar Różyckiego czy znane ulice Stalową, Brzeską (ale tylko trochę) i wiele innych. Spacer to tez świetna okazja żeby zrobić kroki z nadwyżką na przyszły tydzień i poznać sąsiada. Przechadzkę poprowadzi komik, improwizator, wielbiciel grzybobrania oraz handlarz z Nowego Bazaru Różyckiego, Senior Suarez.

Prowadzenie: Senior Suarez
Miejsce zbiórki: kawiarnia CzaCza&Matcha, przy wejściu do Nowego Bazaru Różyckiego

Prezentacja: Praskie Maryjki – od miejsc kultu do świata popkultury
Godz. 15:00-16:00

Praskie Maryjki mają tak wiele odsłon, jak wiele jest odmian „praskiego klimatu”. Początkowo charakterystyczne przede wszystkim jako strażniczki podwórek i miejsca kultu, przez lata zaczęły pojawiać się jako motyw sztuki. Współcześnie łatwo jest znaleźć Maryjki między innymi w praskim street arcie. Elementem opowieści będzie mapa po wybranych przykładach „maryjkowej Pragi”.

Prowadzenie: Vladyslav Turkevych
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52


Projekt został zrealizowany ze środków m.st. Warszawy w ramach programu Ochotnicy Warszawscy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.