niedz., 14.04.2024
11:00–13:00
Oprowadzanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny
Opowiem Ci Historię: oprowadzania
Od zeszłego roku w Muzeum Pragi powstają unikatowe autorskie opowieści o prawym brzegu Wisły. Tworzy je grupa osób, które na co dzień wykonują bardzo różne zawody, mają różnorodne zainteresowania, ale łączy je pasja do opowiadania historii.
13, 14 i 25 kwietnia nasi opowiadacze i opowiadaczki mają kolejne premiery przygotowanych przez siebie historii. To sześć bezpłatnych wydarzeń w formie spacerów i oprowadzań.
Wybierzcie coś dla siebie i zabierzcie znajomych.
Zapisy: forms.office.com/e/YyL9f3VFLD
Zasady zapisów:
- Możesz zapisać się na kilka wydarzeń, ale zadbaj o to, by nie działy się równocześnie. Dzięki temu nie będziesz blokować miejsca innym.
- Dzieci i osoby do 14 r.ż. mogą wziąć udział w wydarzeniach w towarzystwie dorosłych opiekunów.
- Czworonogi są mile widziane pod warunkiem, że dobrze się czują z innymi czworonogami.
- Liczba miejsc na każde wydarzenie jest ograniczona. Jedna osoba może zapisać maksymalnie 3 uczestników wliczając siebie.
Oprowadzanie: Muzealne piwnice szlakiem włazów kanalizacyjnych
Godz. 11:00-12:00
Podczas spotkania osoby uczestniczące dowiedzą się o początkach kanalizacji na Pradze. Jaka była reakcja mieszkańców na taką innowację? Czy pierwotny plan budowy w całości się powiódł, czy budowniczy i architekci napotkali problemy? Ponadto poznamy historie wybranych włazów kanalizacyjnych z różnych okresów oraz specyfikę ich produkcji. Opowieści będą towarzyszyć historie budynków i ich mieszkańców.
Prowadzenie: Matylda Kuczyńska
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi
Oprowadzanie po wystawie „Prawobrzeżne”
Godz. 12:00-13:00
Kucharki, dozorczynie, bibliotekarki – Praga codzienna
Na wystawie spotykamy się z kobietami zmieniającymi ŚWIAT, więc dla odmiany zapraszam na spotkanie z kobiecą codziennością – dozorczyniami, kucharkami, bazarowymi handlarkami. Znajdzie się także miejsce dla bohaterek romansów, kryminałów i szlagierów podwórkowych.
Punktem wyjścia będą książki, ponieważ w nich znajdziecie wszystko. Stąd będzie słowo o bibliotekach społecznych prowadzonych przez nierzucające się w oczy kobiety. To one włączały mieszkańców Warszawy w obieg kultury światowej.
Prowadzenie: Maria Majewska, Fundacja Zmiana
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi
Projekt został zrealizowany ze środków m.st. Warszawy w ramach programu Ochotnicy Warszawscy.