sob., 02.09.2023

Pokaz filmowy
10 zł

„Mocny człowiek” Henryka Szaro – polski film niemy z muzyką na żywo Orkiestry Ludwika Sarskiego | Scena letnia

Orkiestra Ludwika Sarskiego to kolektyw artystyczny założony  przez dwóch multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Artyści łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing, czy klezmer. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą. Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie autorskiej muzyki na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Aleksandra Hertza, Romana Polańskiego i innych.

Podczas koncertu w Muzeum Warszawskiej Pragi artyści zagrają muzykę na żywo do filmu „Mocny człowiek” Henryka Szaro.

Akcja filmu „Mocny człowiek” rozgrywa się w Warszawie dwudziestolecia międzywojennego. Dziennikarz Henryk Bielecki próbuje napisać dzieło literackie, które przyniosłoby mu sławę i majątek, i pragnie tego za wszelką cenę. Jego bliski śmierci przyjaciel, Jerzy Górski, ukończył właśnie swą powieść. Co w tej sytuacji postanawia zrobić główny bohater? Możecie się tylko domyślać.

Film z 1929 r. powstał na kanwie powieści Stanisława Przybyszewskiego. To jedno ze szczytowych osiągnieć polskiego niemego, został odnaleziony w Belgii w latach 90. i pieczołowicie zrekonstruowany w Filmotece Narodowej.

Reżyser Henryk Szaro nie stroni od formalnych eksperymentów i potrafi świetnie spożytkować dokonania awangardy oraz niemieckiego ekspresjonizmu filmowego.
Film rzadko pokazywany w Warszawie. Oprócz historii pełnej napięcia i trudnych decyzji warto go zobaczyć z powodu niezwykle rzadkich zdjęć przedwojennej stolicy. Starówka, Śródmieście – Warszawa pełna olśniewającej architektury.

Wpadnij na Pragę, żeby spędzić czas z muzyką na świeżym powietrzu!

Dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi wyposażony jest w ławki z oparciem i krzesła z oparciem i podłokietnikami. Wejście na dziedziniec prowadzi przez kilka schodków. Wejście dla osób poruszających się na wózkach znajduje się od ul. Kępnej. Powierzchnia dziedzińca jest wybrukowana. Toalety dostępne znajdują się na parterze.

Warto się ubrać odpowiednio do pogody. W przypadku słonecznej pogody zabrać nakrycie głowy.

Sprawdź koncertowy repertuar Sceny letniej!