czw., 24.01.2019

Otwarcie instalacji artystycznych „Universam” i „Port Praski/Obecność”

Po trzech latach funkcjonowania wystawy stałej Muzeum Warszawskiej Pragi zdecydowaliśmy się na wprowadzenie kilku zmian.

Rozpoczynamy od części „Praskie interpretacje” zlokalizowanej w piwnicach budynków przy ul. Targowej, która w założeniu ma być przestrzenią artystycznego dialogu zarówno z przeszłością jak i współczesnością zmieniającej się Pragi oraz prawobrzeżnych rejonów miasta.

W czwartek 24 stycznia 2019 roku o godz. 18.00 zapraszamy na oficjalne otwarcie dwóch instalacji artystycznych – „Universam” i „Port Praski/Obecność”.

Pierwsza z nich odwołuje się do społecznego znaczenia, jakiego nabrał zlokalizowany przy Rondzie Wiatraczna, a nieistniejący już dzisiaj Universam Grochów. Całość składa się z trzech ułożonych tematycznie fragmentów filmu Tomasza Knittla oraz rzeźby autorstwa Jana Rusińskiego.

Instalacja „Port Praski/Obecność” prezentuje natomiast dokumentację działań „site-specific” Jarka Lustycha prowadzonych w latach 2001–2009 w dziczejącym rejonie dawnego portu. Zabiegi artysty mają charakter afirmatywny, współgrają z przestrzenią, zapraszając do kontemplacji. Instalacja prowokuje też do refleksji nad przemianami tej okolicy, która od 2012 roku jest polem intensywnych działań deweloperskich.