czw., 30.03.2023

wstęp bezpłatny

Otwarta Pracownia Kaletnicza

Zdjęcie. Męskie dłonie naprawiają skórzaną torbę.

Podczas warsztatów poznasz tajniki kaletnictwa i rymarstwa – rzemiosł związanych z obróbką skóry lub jej zamienników.

Udostępnimy tradycyjne narzędzia, narzędzia do szycia ręcznego oraz wykroje. Skorzystasz z odsieków i resztek skóry oraz innych kaletniczych materiałów, a także tradycyjnych wzorników i modeli wyrobów kaletniczych. Zrealizujesz własne projekty z przyniesionych surowców. Tutaj także naprawisz uszkodzony portfel, plecak, torebkę czy wybijesz dodatkową dziurkę w pasku do spodni, nabijesz nity lub napę.

Dla kogo jest Otwarta Pracownia Kaletnicza?

Warsztaty dla osób dorosłych w trakcie kształcenia rzemieślniczego, pasjonatów i hobbystów.

Mistrzowie rzemiosła:

W trakcie Otwartej Pracowni Kaletniczej wskazówek udzieli Ryszard Wojtulski, mistrz rymarski, związany z warszawską Pragą, m.in. prowadził pracownię przy ul. Ząbkowskiej, później ul. Brzeskiej, a w ostatnich latach na tyłach Universamu Grochów. W 2019 roku zamknął warsztat a znaczną część wyposażenia przekazał do Pracowni Rzemieślniczej w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Drugim instruktorów jest Kazimierz Szymański, mistrz kaletnik z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, doświadczenie zdobył w jednym z praskich warsztatów rzemieślniczych działającym na ul. Karola Wójcika (dziś ul. S. Okrzei). Następnie związał się z Warszawskimi Zakładami Kaletniczymi Noma, gdzie m.in. szkolił nowych pracowników. Pan Kazimierz również przekazał do muzealnej pracowni znaczną część swojego wyposażenia, w tym dwie maszyny do szycia Singer.

Dowiedz się więcej o rzemiośle na Pradze z wywiadów, artykułów, filmów.

Informacje praktyczne:

Liczba miejsc: 6 osób

Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, Pracownia Rzemieślnicza PraRzemka, poziom -1

Wstęp bezpłatny. Bilety dostępne w kasie Muzeum Warszawskiej Pragi lub online na 7 dni przed wydarzeniem.

Sprawdź terminy Otwartej Pracowni Kaletniczej w marcu i maju.

Kuratorką Pracowni Rzemieślniczej PraRzemka jest Katarzyna Chudyńska – Szuchnik. Autorka książki „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów”.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych.

Zdjęcie: Krzysiek Gajewski