czw., 10.12.2020 / niedz., 28.02.2021

Otwarta Pracownia Kaletnicza – Ręczne szycie skóry | ONLINE

Rzemieślnik w pracowni kaletniczej

Tutorial z cyklu: Pracownia Rzemieślnicza

Zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału na vimeo:  Wykonane na prawym brzegu

To świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z rzemiosłem. Technikę szwu siodlarskiego, (szycie na dwie igły) można opanować w kilku minut. To jedna z najstarszych metod pracy w rymarstwie – obróbce skóry juchtowej. Dzięki niej otrzymasz wytrzymały szew, do zastosowania przy naprawach oraz tworzeniu portfeli czy etui.

Prowadzący omówi narzędzia i materiały, pokaże zamienniki skóry. Podpowie też, czym zastąpić profesjonalne pomoce – jeśli nie masz wybijaków pod szew, możesz użyć kuchennego widelca. Zamiast konika rymarskiego, który trzyma zszywany kawałek, sprawdzą się dwie książki w twardej oprawie.

Nagraniem nawiązujemy do zajęć Otwartej Pracowni Kaletniczej prowadzonych w 2019 i 2020 roku, w ramach której udostępniamy narzędzia, materiały i wykroje do wykonania drobnych wyrobów galanteryjnych. Uczestnicy mogą również skorzystać z wiedzy mentorów –  zaproszonych mistrzów rzemiosła.

Prowadzący: Mateusz Grybczyński prowadzi pracownię kaletniczą w przestrzeni coworkingowej TamCo przy ul. Tamka 40. Od 2016 roku zajmuje się produkcją skórzanych akcesoriów, jako założyciel marki Stroppa.pl (paski do aparatów fotograficznych, które sprzedaje na całym świecie, głównie w USA i Japonii). Prowadzi warsztaty kaletnicze.

Kuratorka: Katarzyna Chudyńska Szuchnik

Realizator nagrania: Krzysztof Gajewski

Tutorial został zrealizowany w ramach programu warsztatów Pracowni Rzemieślniczej wyposażonej w narzędzia i maszyny pozyskane od warszawskich wytwórców w celu popularyzacji i transferu rzemiosła. Program Pracowni w 2020 roku realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Narzędzia kaletnicze