Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 17.12.2020 / niedz., 28.02.2021
18:30


Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp bezpłatny

Otwarta Pracownia Kaletnicza – Szycie etui na pióro lub długopis | ONLINE

Zdjęcie. Rzemieślnik w warsztacie trzyma w dłoni skórzane etui.

Tutorial z cyklu: Pracownia Rzemieślnicza

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału na vimeo:  Wykonane na prawym brzegu

W trzecim tutorialu Mateusz Grybczyński pokaże jak samodzielnie wykonać pokrowiec na pióro lub długopis. Taki mini piórnik przyda się zwłaszcza osobom zapominalskim, które często gubią przybory do pisania. Wykorzystasz technikę szwu siodlarskiego przedstawioną w pierwszym odcinku Otwartej Pracowni Kaletniczej on line. Wszystkie tutoriale dostępne są bezpłatnie na kanale vimeo Wykonane na prawym brzegu oraz na profilu FB Muzeum Warszawskiej Pragi w zakładce filmy.

Przygotuj:

– wykrój do pobrania 

– kawałek skóry (dowolna skóra o grubości około 1 – 2,5 mm)

– metalową linijkę

– młotek

– nóż do skóry lub  skalpel

– szydło

–  wybijak dziurek pod szew lub widelec kuchenny

– moneta do obrysowywania łuków

– cyrkiel

– zapalniczka

– coś do notowania,

– dwie igły, najlepiej tępe

– nici, najlepiej plecione o grubości 0,5 – 1 mm woskowane

– klej introligatorski lub kauczukowy (bonikol)

– trochę cierpliwości

Nagraniem nawiązujemy do zajęć Otwartej Pracowni Kaletniczej prowadzonych w 2019 i 2020 roku, w ramach której udostępniamy narzędzia, materiały i wykroje do wykonania drobnych wyrobów galanteryjnych. Uczestnicy mogą również skorzystać z wiedzy mentorów –  zaproszonych mistrzów rzemiosła.

Prowadzący: Mateusz Grybczyński prowadzi pracownię kaletniczą w przestrzeni coworkingowej TamCo przy ul. Tamka 40. Od 2016 roku zajmuje się produkcją skórzanych akcesoriów, jako założyciel marki Stroppa.pl (paski do aparatów fotograficznych, które sprzedaje na całym świecie, głównie w USA i Japonii). Prowadzi warsztaty kaletnicze.

Kuratorka: Katarzyna Chudyńska Szuchnik

Realizator nagrania: Krzysztof Gajewski

 


Tutorial został zrealizowany w ramach programu warsztatów Pracowni Rzemieślniczej wyposażonej w narzędzia i maszyny pozyskane od warszawskich wytwórców w celu popularyzacji i transferu rzemiosła. Program Pracowni w 2020 roku realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Zdjęcie. Dwa skórzane etui na pióro. Jedno brązowe, drugie beżowe.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.