Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pt., 11.12.2020 / niedz., 28.02.2021
18:30–20:00


Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp bezpłatny

Otwarta Pracownia Kaletnicza – Szycie etui na telefon | ONLINE

Tutorial z cyklu: Pracownia Rzemieślnicza

Zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału na vimeo:  Wykonane na prawym brzegu

W drugim tutorialu Mateusz Grybczyński pokaże jak samodzielnie wykonać etui na telefon. Wykorzystasz technikę szwu siodlarskiego, którą przedstawił w pierwszym odcinku Otwartej Pracowni Kaletniczej on line. Pokrowiec możesz spersonalizować poprzez postarzenie woskiem, wybicie inicjałów czy dodanie własnoręcznie skonstruowanej metki.

Przygotuj:

– wykrój pokrowca

– kawałek skóry wielkości kartki A4 (dowolna skóra o grubości około 1 – 2,5 mm)

– metalową linijkę

– młotek

– nóż do skóry lub  skalpel

– szydło

–  wybijak dziurek pod szew lub widelec kuchenny

– moneta do obrysowywania łuków

– cyrkiel

– zapalniczka

– coś do notowania,

– dwie igły, najlepiej tępe

– nici, najlepiej plecione o grubości 0,5 – 1 mm woskowane

– klej introligatorski lub kauczukowy (bonikol)

– trochę cierpliwości

Nagraniem nawiązujemy do zajęć Otwartej Pracowni Kaletniczej prowadzonych w 2019 i 2020 roku, w ramach której udostępniamy narzędzia, materiały i wykroje do wykonania drobnych wyrobów galanteryjnych. Uczestnicy mogą również skorzystać z wiedzy mentorów –  zaproszonych mistrzów rzemiosła.

Prowadzący: Mateusz Grybczyński prowadzi pracownię kaletniczą w przestrzeni coworkingowej TamCo przy ul. Tamka 40. Od 2016 roku zajmuje się produkcją skórzanych akcesoriów, jako założyciel marki Stroppa.pl (paski do aparatów fotograficznych, które sprzedaje na całym świecie, głównie w USA i Japonii). Prowadzi warsztaty kaletnicze.

Kuratorka: Katarzyna Chudyńska Szuchnik

Realizator nagrania: Krzysztof Gajewski

 


Tutorial został zrealizowany w ramach programu warsztatów Pracowni Rzemieślniczej wyposażonej w narzędzia i maszyny pozyskane od warszawskich wytwórców w celu popularyzacji i transferu rzemiosła. Program Pracowni w 2020 roku realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.