Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 22.09.2022
13:00–15:00

Warsztaty
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp bezpłatny

Otwarta Pracownia Kaletnicza z mistrzem rzemiosła Ryszardem Wojtulskim

Podczas warsztatów poznasz tajniki kaletnictwa i rymarstwa – rzemiosł związanych z obróbką skóry lub jej zamienników.

Udostępnimy tradycyjne narzędzia, narzędzia do szycia ręcznego oraz wykroje. Skorzystasz z odsieków i resztek skóry oraz innych kaletniczych materiałów, a także tradycyjnych wzorników i modeli wyrobów kaletniczych. Zrealizujesz własne projekty z przyniesionych surowców. Tutaj także naprawisz uszkodzony portfel, plecak, torebkę czy wybijesz dodatkową dziurkę w pasku do spodni, nabijesz nity lub napę.

Dla kogo jest Otwarta Pracownia Kaletnicza?

Pracownia skierowana jest do osób dorosłych, osób w trakcie kształcenia rzemieślniczego, pasjonatów i hobbystów.

Ryszard Wojtulski – mistrz rzemiosła

W trakcie Otwartej Pracowni Kaletniczej wskazówek udzieli Ryszard Wojtulski, mistrz rymarski, związany z warszawską Pragą, m.in. prowadził pracownię przy ul. Ząbkowskiej, później ul. Brzeskiej, a w ostatnich latach na tyłach Universamu Grochów. W 2019 roku zamknął warsztat a znaczną część wyposażenia przekazał do Pracowni Rzemieślniczej w Muzeum Pragi.

Dowiedz się więcej o rzemiośle na Pradze z wywiadów, artykułów, filmów.

Informacje praktyczne:

Liczba miejsc: 6 osób,

Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, Pracownia Rzemieślnicza, poziom -1

Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja biletu w kasie Muzeum Warszawskiej Pragi lub online na 7 dni przed wydarzeniem.

Sprawdź terminy Otwartej Pracowni Kaletniczej we wrześniu.


Warsztaty odbywają się w ramach Pracowni Rzemieślniczej wyposażonej w narzędzia i maszyny pozyskane od warszawskich wytwórców w celu popularyzacji i transferu rzemiosła. Program Pracowni w 2022 roku realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku. Kuratorką programu jest Katarzyna Chudyńska – Szuchnik.

Zdjęcie: Liminowicz & Matejko


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.