Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 07.10.2021
14:00–17:00

Warsztaty
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp bezpłatny

Otwarta Pracownia Kaletnicza z mistrzem rzemiosła Ryszardem Wojtulskim

dziewczyna w trakcie pracy pochyla się nad blatem, w ręku ma narzędzia kaletnicze

W otwartej pracowni poznasz tajniki kaletnictwa i rymarstwa – rzemiosł związanych z obróbką skóry lub jej zamienników. Udostępniamy tradycyjne narzędzia, maszyny oraz wykroje. Skorzystasz z odsieków i resztek skóry oraz innych kaletniczych materiałów, a także tradycyjnych wzorników i modeli wyrobów kaletniczych.

Podczas warsztatów:

  • Zrealizujesz własny projekt z przyniesionych surowców.
  • Naprawisz uszkodzony portfel, plecak, torebkę.
  • Wybijesz dodatkową dziurkę w pasku do spodni, nabijesz nity lub napę.

Otwarta pracownia skierowana jest do osób dorosłych, osób w trakcie kształcenia rzemieślniczego, pasjonatów i hobbystów.

W trakcie Otwartej Pracowni wskazówek udzieli Ryszard Wojtulski, mistrz rymarski, związany z warszawską Pragą, m.in. prowadził pracownię przy ul. Ząbkowskiej, później ul. Brzeskiej, a w ostatnich latach na tyłach Universamu Grochów. W 2019 roku zamknął warsztat, a znaczną część wyposażenia przekazał do Pracowni Rzemieślniczej w Muzeum Pragi.

Informacje praktyczne:

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja biletu w kasie Muzeum lub on line na 7 dni przed wydarzeniem. Na każdą godzinę przypadają 2 miejsca, można więc pracować z mistrzem w trybie indywidualnym.

Prosimy o odpowiedzialną rezerwację, a w razie rezygnacji o jak poinformowanie nas mailowo: katarzyna.chudynska-szuchnik@muzeumwarszawy.pl lub tel. 22 518 34 30

Miejsce: Pra Rzemka – Pracownia Rzemieślnicza, Poziom -1 Muzeum Warszawskiej Pragi

Na czas warsztatu należy założyć maseczkę.


Warsztaty odbywają się w ramach Pracowni Rzemieślniczej wyposażonej w narzędzia i maszyny pozyskane od warszawskich wytwórców w celu popularyzacji i transferu rzemiosła. Program Pracowni w 2021 roku realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Kuratorką programu jest Katarzyna Chudyńska – Szuchnik.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.