pon., 28.11.2022 / wt., 29.11.2022
Całodniowe

Debata

Otwarte panele dyskusyjne dla publiczności | 6. Naukowa Konferencja Nazewnicza

Zapraszamy do udziału w otwartych panelach dyskusyjnych w ramach 6. Naukowej Konferencji Nazewniczej, która odbywa się w siedzibie Muzeum Warszawskiej Pragi.

TERMINY:

28 listopada, godz. 17:20 – panel dyskusyjny Kto nazywa miejsca w mieście i jego mapach. Dyskusja z udziałem przedstawicieli urzędów i Google Maps, m.in. o różnicach w nazwach na mapach urzędowych, komercyjnych i społecznościowych, o źródłach i porządkowaniu nazw.

Ekspertki i eksperci:

Marta Poślad – Google, Head of Public Policy & Government Relations in Central and Eastern Europe

Paweł Piechna – zastępca dyrektora Biura Geodezji i Katastru m.st. Warszawy

Maciej Zych – Główny Urząd Statystyczny

dr. Beata Michalec – Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Muzeum Niepodległości, Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m. st. Warszawy, Komisja Historyczna Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

dr Paweł Weszpiński – warszawski Zespół Nazewnictwa Miejskiego, Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW

Moderator: dr hab. Mikołaj Madurowicz, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW, Komisja Historyczna Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

29 listopada, godz. 11:00 – samorządowo-ekspercka dyskusja panelowa z udziałem reprezentantów samorządów i zespołów nazewnictwa do tycząca powstawania, funkcjonowania, użytkowania i ochrony nazw miejskich.

Ekspertki i eksperci:

prof. dr hab. Grażyna Borkowska – Instytut Badań Literackich PAN, warszawski Zespół Nazewnictwa Miejskiego

dr. hab. Dobrochna Kałwa – Wydział Historii UW, warszawski Zespół Nazewnictwa Miejskiego

dr. hab. Błażej Brzostek – Wydział Historii UW, Muzeum Warszawy

Grzegorz Piątek – architekt, historyk i krytyk architektury, pisarz, warszawski Zespół Nazewnictwa Miejskiego

Moderator: dr Wojciech Włoskowicz – Instytut Języka Polskiego PAN, Polskie Towarzystwo Onomastyczne

29 listopada, godz. 18:00 – panel dyskusyjny Sprawiedliwość nazewnicza z udziałem ekspertów, m.in. o reprezentacji różnych grup społecznych (np. duchowni, kobiety, artyści, wojskowi, naukowcy, ludzie różnych zawodów) w nazwach i ich tworzeniu.

Ekspertki i eksperci:

Agnieszka Dębska – Miejski Konserwator Zabytków – Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego

Wojciech Wagner – wicedyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy

dr. Paweł Weszpiński – warszawski Zespół Nazewnictwa Miejskiego, Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.

Już jest program 6. Naukowej Konferencji Nazewniczej „Zwinięte fabuły miast”. Pobierz.

Zapraszamy do wzięcia udziału quizie dotyczącym warszawskich nazw.