sob., 14.10.2023

udział bezpłatny

Pieniądze, konflikty i dzielne kobiety – Bloch i Kronenberg | „Kolej na Pragę”

Jan Gotlib Bloch i Leopold Kronenberg to dwaj „królowie kolei”. To dzięki ich pracy, koneksjom i wizji powstały najważniejsze linie kolejowe w Polsce. Tron jest tylko jeden, więc ci najwięksi inwestorzy XIX-wiecznej Warszawy częściej ze sobą rywalizowali niż działali wspólnie.

Ewa Małkowska-Bieniek, autorka powieści-sagi o Blochach i Kronenbergach opowie o kulisach sukcesów biznesowych i towarzyszących im wielkich intrygach. Bohaterami wykładu będą nie tylko ambitni mężczyźni, ale także kobiety z rodu Blochów i Kronenbergów, m.in. o Róża Kronenbergowa i Emilia Blochowa.

Ewa Małkowska-Bieniek – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych PR na UW i PAN. Od wielu lat tropi ślady wielokulturowości w Warszawie. Publicystka, pisarka, współtwórczyni wystawy „Warszawa, Warsze”, a także wystawy stałej Muzeum POLIN, galerii „Miasteczko” o dziejach Żydów w wielokulturowej Rzeczypospolitej.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kolej na Pragę”. Dowiedz się więcej.