niedz., 18.06.2023

Spacer
udział bezpłatny

Piony mają być pionowe – spacer fotograficzny z Filipem Springerem w ramach Święta ulicy Stalowej

Grafika. W tle czarno-białe zdjęcie z lotu ptaka na kamienice Pragi wśród drzew. W prawym górnym rogu napis: MIGAWKI. ARCHIWUM REWITALIZACJI PRAGI, po lewej biały łuk litery M.

Architektura jest wszędzie i decyduje o jakości naszego życia w przestrzeni. Czasami o tym zapominamy, budynki mają jednak tę moc, że przypominają nam o tym, często w najmniej oczekiwanych momentach. Warto więc obserwować architekturę wokół nas, przyglądać się jej uważnie. Dzięki temu lepiej zrozumiemy ją i to jak na nas działa. Narzędziem takiej obserwacji może być aparat fotograficzny – choćby taki w smartfonie.

Fotografujemy budynki nieustannie – to jak wyglądają, ich wnętrza, konteksty, detale. Niektóre z tych zdjęć wrzucamy do social mediów, inne marnieją w pamięciach naszych telefonów. Tylko nieliczne z tych fotografii spełniają kryteria poprawnych zdjęć architektury. Bo fotografowanie budynków, to sztuka. Obowiązują tu pewne zasady, których należy przestrzegać, co wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe.

Przebieg spaceru z Filipem Springerem

W czasie godzinnego spaceru po Pradze Filip Springer opowie o o tych zasadach, zaprosi też uczestników i uczestniczki do wykonania prostych ćwiczeń, które pozwolą im, poprzez fotografowania, spojrzeć na doskonale znane im zakątki Pragi w zupełnie nowy sposób.

Spacer jest częścią inauguracji projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji, poświęconego dokumentacji rewitalizacji Pragi i innych dzielnic prawobrzeżnej Warszawy. Spotkanie rozpoczynające projekt odbędzie się 21 czerwca (środa) w godzinach 18:00-19:30. Dowiedz się więcej.

Miejsce spotkania: róg ul. Stalowej, 11 Listopada i Inżynierskiej

Pełen program Święta ulicy Stalowej: facebook.com

Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy działań na obszarze rewitalizacji m.st. Warszawy.