Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 01.09.2022
18:00–19:00

Wernisaż
Praga Południe
udział bezpłatny

Plaża Zen – ogród zen na plaży Poniatówka

Projekt w przestrzeni publicznej „Plaża Zen” Kamili Szejnoch to próba przeniesienia idei ogrodu japońskiego na nadwiślańskie piaski.

Ogród zen zawiera w sobie – oprócz kamieni, piasku, żwiru, czasem roślin – ważny pierwiastek metafizyczny, w postaci procesu medytacji wpisanego w jego istotę i funkcję. Estetyczny minimalizm, który nie rozprasza uwagi nadmiarem środków, ma w tym procesie pomagać. Medytację w ogrodzie zen praktykuje się m.in. poprzez codzienne grabienie piasku lub żwiru – co nadaje jego powierzchni charakterystyczny rysunek przypominający fale. Używa się do tego specjalnych grabi.

Istotą działania na plaży jest grabienie fal i kręgów, przez około 10 dni (rano) – za pomocą w tym celu zbudowanych dużych grabi z drewna. To forma doświadczenia i medytacji. Drugim widocznym elementem są kamienie.

Grabienie to próba znalezienia spokoju i harmonii w obliczu wojny, turbulencji geopolitycznych i innych niepokojących zjawisk na świecie. To także gra z wyglądem, kontekstem i funkcją plaży. Wreszcie osobiste doświadczenie – rytm „syzyfowej pracy” – porannego grabienia i deptania…

Prezentacja projektu odbędzie się 1 września (czwartek) o godzinie 18:00.

Miejsce: Plaża miejska Poniatówka

Realizacja w ramach Stypendium z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.

Co to jest ogród zen?

Ogród zen to najbardziej minimalistyczna odmiana ogrodu japońskiego – krajobraz w miniaturze, kompozycja naturalnych elementów w przestrzeni. Ogrody japońskie cechuje harmonia i prostota, a stałymi elementami są tu woda oraz kamienie.

W buddyzmie woda i kamień to „Yin i Yang” – przeciwstawne elementy wzajemnie się dopełniające. Woda (morze, rzeka) może być przedstawiona za pomocą białego piasku lub żwiru, zaś skały i kamienie to góry.

W doskonałości ogrodów japońskich można dopatrywać się odwiecznej tęsknoty człowieka za szczęściem, a nawet rajem utraconym. Klasyczne ogrody zen były tworzone przy świątyniach buddyjskich, miały symbolizować istotę natury i pomagać mnichom w codziennej medytacji.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.