wt., 26.03.2019
18:30–20:00
Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny
Praski przewodnik literacki Pawła Dunina-Wąsowicza
„Słońce miało się ku zachodowi, gdy pierwsza idąca w przodku chorągiew laudańska Warszawa ujrzała wieże stolicy. Na ów widok radosny okrzyk wyrwał się z piersi żołnierstwa: – Warszawa! Warszawa! […] W pobliżu Pragi wstrzymał pan wojewoda chorągwie i nakazał wolny pochód. Stolica wynurzała się coraz wyraziściej z sinawej oddali…” – tak wydarzenia wojny polsko-szwedzkiej związane ze szturmem Pragi opisał po prawie 230 latach Henryk Sienkiewicz w „Potopie”.
A co w Pradze było i jest ciekawego dla innych pisarzy? Którzy z nich mieszkali na Pradze kiedyś, a którzy współcześnie, i co z tego wynikło dla literatury? Odniesienia do Pragi znaleźć można u pisarzy od Mickiewicza, poprzez Gomulickiego, Gojawiczyńską, Dąbrowską, Gałczyńskiego, Tuwima, do Tyrmanda, Andrzejewskiego, Nowakowskiego, Hłaski, Konwickiego, Kąkolewskiego, Bratnego, Bahdaja, Łysiaka, ale też u Stasiuka, Vargi, Masłowskiej, Chutnik, Dehnela i wielu innych. Koncepcja „Praskiego przewodnika literackiego” polega na ujęciu na jego łamach omówień i odniesień do ok. 350 różnorodnych źródeł literackich, w których w jakikolwiek sposób pojawia się warszawska Praga!
Serdecznie zapraszamy na spotkanie promujące „Praski przewodnik literacki” Pawła Dunina-Wąsowicza, który został wydany w grudniu 2018 r. przez Fundację Hereditas przy udziale środków Miasta Stołecznego Warszawy
W Muzeum Warszawskiej Pragi z Pawłem Duninem-Wąsowiczem rozmawiać będzie prof. Mariusz Czubaj – antropolog kultury, kulturoznawca, literaturoznawca, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, autor powieści kryminalnych, m.in. „21:37”, „Kołysanka dla mordercy”, „Zanim znowu zabiję”, „Martwe popołudnie”, „R.I.P” – na łamach których pojawia się także warszawska Praga.
„Ta książka jest przewodnikiem w dwóch znaczeniach. Po pierwsze, można z nią zwiedzać Pragę, bo przytaczana literatura odnosi się do realnych […] budowli, placów, parków, cmentarzy czy ulic. Po drugie, jest to przewodnik po literaturze bardziej lub mniej o Pragę zahaczającej. Zainteresowany czytelnik otrzymuje sygnał, do których utworów sięgnąć” – Paweł Dunin-Wąsowicz [ze wstępu].
Paweł Dunin-Wąsowicz – dziennikarz, publicysta, krytyk literacki, literaturoznawca, varsavianista, założyciel wydawnictwa Lampa i Iskra Boża, autor kilkunastu książek, m.in. „Warszawa Fantastyczna”, „Fantastyczny Kraków”, „Fantastyczny atlas Polski”, „Parnas Bis. Słownik literatury polskiej urodzonej po 1960 roku” (wspólnie z Krzysztofem Vargą), „Dzika biblioteka”, „Żoliborski przewodnik literacki” – którego formuła posłużyła do kreacji „Praskiego przewodnika literackiego” oraz „Mokotowskiego przewodnika literackiego” (w przygotowaniu; ukaże się pod koniec 2019, także nakładem Fundacji Hereditas, przy dofinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy).
Książka ukazała się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Partnerzy projektu:
Muzeum Warszawskiej Pragi
Miasto Stołeczne Warszawa, dzielnica Praga-Północ
Patronat medialny:
Spotkania z zabytkami
Stolica
zabytek.co