Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 10.02.2022
18:30–20:00

Wykład
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp bezpłatny

URODZINY PRAGI Praskie czwartki: wykład online | Rzeczy do zabawy

Podczas trwania wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” gościć będziemy cenionych specjalistów, którzy opowiedzą o Edwardzie Manitiusie z własnej perspektywy badawczej.

Hocki-klocki, riki-tiki, czyli o zabawkach z PRL-u

Niektórzy czasy PRL-u wspominają z nostalgią. Inni do wspomnień z tego okresu niechętnie wracają – był to dla nich czas szary i bury, czas pustych półek i długich kolejek. I choć w sklepach spożywczych faktycznie na półkach stał tylko ocet (w latach 80. XX wieku), zabawki były cały czas dostępne. Tylko nieliczni mogli cieszyć się Barbie czy klockami Lego, w sklepach zabawkarskich i w kioskach Ruchu były przede wszystkim dostępne lalki produkcji polskiej: niewielkie laleczki z warszawskiej spółdzielni „Estetyka” czy większe z siedleckiego „Misia”, plastikowe samochodziki i żołnierzyki.

  • Jakie były zabawki w PRL-u?
  • Kto je produkował?
  • Gdzie powstawały?
  • I dlaczego spora ich część nie tylko była niezbyt estetycznie wykonana, ale i łatwo się psuła?
  • Które z wytwarzanych wówczas zabawek dziś określane są mianem kultowych?

Podczas spotkania poszukamy odpowiedzi na te pytania i powspominamy zabawki produkowane w Polsce w latach 70. czy 80. XX wieku.

Wykłada Maria Wieczorek, kolekcjonerka starych zabawek i wszelkich innych przedmiotów z dzieciństwa. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat historii klocków, domków dla lalek czy skarbonek.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Rzeczy do zabawy”.

Informacje praktyczne:

Wykład będzie transmitowany na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.