Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 10.03.2022
18:30–20:00

Wykład
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp bezpłatny

Praskie czwartki: wykład online | Rzeczy do zabawy

Podczas trwania wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” gościć będziemy cenionych specjalistów, którzy opowiedzą o Edwardzie Manitiusie z własnej perspektywy badawczej.

Tropami inspiracji i wzorów.

Zabawki z „Warsztatów Krakowskich” na tle ludowego zabawkarstwa drewnianego.

Warsztaty Krakowskie” to stowarzyszenie zawodowe o typie spółdzielczym, a jednocześnie prężny ośrodek twórczy, działający przy Miejskim Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie, w latach 1913-1926. Skupiały one wielu wybitnych artystów i rzemieślników, którzy programowo poszukując narodowego stylu, zajmowali się projektowaniem i wykonywaniem przedmiotów użytkowych, m.in. zabawek. Mimo sukcesów a zwłaszcza deszczu nagród na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa (l’Exposition internationale des Arts décoratifs et industriels modernes) w Paryżu w 1925 r., już rok później czyli w 1926 roku, stowarzyszenie zostało rozwiązane.

W dziedzinie zabawkarstwa, znalazło jednak w latach następnych, kontynuatorów i naśladowców, np. w firmie „Gnom” w Warszawie, Szkole Przemysłu Drzewnego i Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem czy wśród krakowskich rzemieślników. Ślady tej oryginalnej twórczości zabawkarskiej „Warsztatów Krakowskich” oraz ich kontynuatorów znaleźć można jedynie w postaci wyjątkowej kolekcji zabawek w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Przyjrzenie się z bliska wybranym okazom z tej kolekcji będzie stanowić próbę poszukania źródeł wzorów i inspiracji dla twórców z „Warsztatów Krakowskich”.

Małgorzata Oleszkiewicz jest etnografem, kustoszem Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, autorką wielu wystaw realizowanych w kraju i za granicą oraz licznych artykułów i publikacji. Zajmuje się m.in. kulturowymi i społecznymi aspektami obrzędów, religijności, magii i świętowania, wytworów rzemiosła i sztuki ludowej (w tym zabawek) oraz problematyką muzeologiczną. Prezes Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz członkini: Zarządu Sekcji Muzeologicznej Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz ICOM (Międzynarodowa Rada Muzeów).

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Rzeczy do zabawy”.

Informacje praktyczne:

Wykład będzie transmitowany na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.