czw., 13.01.2022

wstęp bezpłatny

Praskie czwartki: wykład online | Rzeczy do zabawy

Podczas trwania wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” gościć będziemy cenionych specjalistów, którzy opowiedzą o Edwardzie Manitiusie z własnej perspektywy badawczej.

Rzeczy dobrze zaprojektowane.
O figurkach-bombonierkach z wytwórni Edwarda Manitiusa

Czerwony jamnik, turkusowy zając, czarna uchatka – Manitiusowe figurki – bombonierki cieszą oczy i wzbudzają uśmiech. Pełne uroku drewniane zabawki są także z namysłem zaprojektowanymi przedmiotami użytkowymi: opakowaniami – schowkami czy reklamowymi postumentami. Geometryczne kształty, opływowe linie oraz intensywna kolorystyka odzwierciedlają tendencje we wzornictwie drugiej połowy lat 20. i lat 30. XX wieku.

Podczas wykładu przyjrzymy się artystycznym drobiazgom Edwarda Manitiusa pod kątem estetycznym i projektowym.

Lena Wicherkiewicz – kuratorka wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”. Od 2016 roku pracuje w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy na stanowisku adiunkta; jest opiekunką kolekcji opakowań firmowych i przedmiotów reklamowych oraz współautorką Gabinetu Opakowań Firm Warszawskich na wystawie głównej Muzeum Warszawy.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Rzeczy do zabawy”.

Informacje praktyczne:

Wykład będzie transmitowany na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi.