Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 04.10.2018
18:00–20:00

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp wolny

Zakorzenieni na Pradze. Artyści

Ostatnie dwie dekady zmieniły nie do poznania praską mapę lokalizacji związanych ze sztuką. Polityka miejska oraz status twórców dzierżawiących lokalne pracownie wpływały na ogromną zmienność artystycznego krajobrazu. Kto zapoczątkował modę na tworzenie sztuki wizualnej na Pradze? Kim są artyści, którzy od ponad dwudziestu lat nie rozstali się z prawym brzegiem miasta? Jak bycie „tutejszym” wpływa na proces twórczy – pytać będziemy Teresę Starzec i Jarosława Lustycha – artystów związanych z Fundacją Atelier.

Teresa Starzec – artystka mieszkająca i tworząca na Pradze od 1978 r. Przyjechała z Krakowa, gdzie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych. Kształciła się również w Sztokholmie oraz w Atelierhaus Worpswede. Na prawym brzegu zaangażowała się w działalność Teatru Baj oraz Teatru Powszechnego. Od dwudziestu siedmiu lat wraz z mężem Andrzejem Bielawskim prowadzi Fundację Atelier oraz Atelier Foksal – Szkołę Rysunku i Malarstwa.

Jarosław Lustych – zakorzeniony na Pradze artysta, przez wiele lat tworzył projekty landartowe w Porcie Praskim. Z wykształcenia grafik – w początkowej fazie twórczości zajmował się drukiem wypukłym. Od siedemnastu lat prowadzi działania artystyczne poza pracownią tworząc instalacje w przestrzeni publicznej.
Prowadzenie: Katarzyna Szumlas

 

Wstęp wolny!

_
Prawobrzeżni
Realizowany od 2015 roku projekt poświęcony jest postaciom i rodzinom związanym z prawobrzeżnymi dzielnicami miasta. Tym znanym (jak Jan Wedel, Julian Różycki czy Wiesław Ochman) i tym nieco zapomnianym (jak np. inż. Tadeusz Wenda, czy Sabina Sebyłowa). Przypominamy ludzi, których życie, aktywność, przedsiębiorczość oraz dorobek w zakresie gospodarki, życia społecznego, nauki i sztuki stanowi część rzadko przywoływanej historii Pragi, Grochowa, Kamionka, Saskiej Kępy, Bródna, Białołęki.

https://muzeumpragi.pl/dzialalnosc/prawobrzezni/


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.