Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 20.10.2022
18:00–20:00

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny

PRAWOBRZEŻNI: O mozaikach z „Bajki” i pracowni na Grochowie. Rozmowa o Zbigniewie Brodowskim (1927-2017)

Zbigniew Błażej Brodowski (1927-2017)

Chłopak z warszawskiej Pragi. Zasłynął jako twórca wielkoformatowych kompozycji mozaikowych, które projektował lub współprojektował i wykonywał w latach 1956-1976.

Mieszkał przy ul. Radzymińskiej, a potem na grochowskim Osiedlu Młodych, gdzie przez niemal sześćdziesiąt lat miał także pracownię artystyczną. Jego mozaiki ozdobiły wnętrze warszawskiego kina „Bajka”,  fasady rzeszowskiej filharmonii, a nawet polską ambasadę w Pekinie, gdzie pracował w zespole Zofii Czarnockiej-Kowalskiej. Zbigniew Brodowski zmarł w Warszawie w 2017 roku dożywszy 90 lat. Zaś jego pracownia na Grochowie nadal tętni atmosferą pełną sztuki, w której tworzą spadkobiercy artysty.

O Zbigniewie Brodowskim i barwnym świecie warszawskiej mozaiki opowiedzą:

  • Małgorzata Szelachowska (Stowarzyszenie Flâneur)
  • i Lena Wicherkiewicz (Muzeum Warszawy).

Gościem specjalnym spotkania będzie córka artysty: Dorota Brodowska – malarka, scenografka i reżyser teatralny.

Miejsce spotkania: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

Na zdjęciu: Zbigniew Brodowski przed mozaiką swojego autorstwa w Rzeszowie


Wydarzenie zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Badawczo-Animacyjnym Flâneur, w ramach projektu „Prawobrzeżni”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Koordynacja projektu: Jolanta Wiśniewska


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.