Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 09.11.2023
18:00–19:00

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Prawobrzeżni: w Schronie u marynarza

Podczas spotkania opowiemy o kultowym lokalu na Pradze, rodzinie Bednarskich i przedwojennym marynarzu Wincentym Andruszkiewiczu. Odkryjemy barwne losy Józefa Bednarskiego i jego żony Stanisławy z Jurkiewiczów, założycieli i właścicieli kawiarni przy Brzeskiej 31. Dowiemy się, z czego słynęła i kto w niej gotował. Opowiemy o konspiracji i szemranym handlu, a także o artyście, którego prace zdobiły wnętrze „Schronu”. Pokażemy rodzinne zdjęcia i przywołamy wspomnienia.

Gośćmi specjalnymi wieczoru będą Alicja Bednarska (córka Józefa Bednarskiego) i członkowie rodziny Bednarskich.

Prowadzenie: Jolanta Wiśniewska

Ilustracja: Józef Bednarski za kontuarem w „Schronie u marynarza” – karykatura Stanisława Toegla, 1944, podarowana przez artystę właścicielowi lokalu, zb. Muzeum Warszawy

Wydarzenie zrealizowane w cyklu „Prawobrzeżni”, dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektów rewitalizacyjnych.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.