czw., 07.02.2019

Premiera książki „Co dzień świeży pieniądz, czyli dzieje bazaru Różyckiego”

Czy cała dzielnica może wspólnie napisać książkę?

Od ponad dziesięciu lat zespół Laboratorium Reportażu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego zbiera relacje świadków i uczestniczek wydarzeń związanych z bazarem. Dzięki nim powstała polifoniczna powieść reportażowa, która oddając głos swoim bohaterom i bohaterkom ukazuje historię tego miejsca z rozmaitych punktów widzenia.

Pomysłodawcą powieści i znawcą bazaru Różyckiego był Marek Nowakowski, pisarz i wykładowca Laboratorium. Jej autorem, reżyserem i dyrygentem został Marek Miller. Tworząc przed laty Laboratorium Reportażu jako ośrodek eksperymentów i poszukiwań wyznaczył mu trzy cele: zbiorową pracę nad tekstem, multimedialny styl opowiadania oraz penetrowanie przestrzeni między dziennikarstwem a pisarstwem. Przedstawiana czytelnikom i czytelniczkom powieść jest zatem eksperymentem. Czy udanym?

Zapraszamy do udziału w spotkaniu i zabrania głosu. Fragmenty książki będą czytane przez Marcina Kwaśnego oraz Zbigniewa Patelaka. Wydarzenie organizowane jest w ramach tegorocznej edycji Urodzin Pragi. Całość poprowadzi Jarek Spacerolog Praski z Praskiej Ferajny.

Organizatorzy: Muzeum Warszawskiej Pragi, Urodziny Pragi i Laboratorium Reportażu. Współwydawcą książki jest Narodowe Centrum Kultury.